راه پله می تواند یک نقطه کانونی در هر خانه ای باشد اگر نیاز به بازسازی باشد و یا قدیمی باشد جلوه ی زیبایی به نمای ساختمان نمیدهد. اگر به فکر بازسازی مجدد راه پله خود هستید، ممکن است در مورد کفپوش مناسب پله  فکر کنید. ما تمام تحقیقات را انجام داده ایم و می توانیم بهترین نوع کفپوش را به شما بگوییم.

بهترین نوع کفپوش برای پله بستگی به این دارد که راه پله در کجا قرار دارد و چگونه از آن استفاده می شود. پلکانی که از ورودی خانه قابل مشاهده است ممکن است، به نوع متفاوتی از کفپوش نسبت به راه پله پشتی که به زیرزمین منتهی می شود نیاز داشته باشد. برخی از بهترین گزینه های کفپوش برای پله ها عبارتند از:

  1. چوب سخت
  2. فرش
  3. کاشی
  4. وینیل
کفپوش

برترین گزینه برای شما بستگی به محل قرار گرفتن راه پله، تعداد دفعات استفاده از آن و کفپوش بقیه خانه دارد. برای اطلاع از انواع کفپوش ها و بهترین موارد برای استفاده از آنها به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 کفپوش مناسب پله

  • چوب سخت

چوب سخت پوشش سنتی برای پله ها است. این بسیار متنوع است و به راحتی می توان آن را با کفپوش طبقه بالا یا پایین شما مطابقت داد. تکمیل یک راه پله با چوب سخت می تواند گران باشد، به خصوص اگر شخصی را برای انجام آن استخدام کنید، اما اگر تصمیم به فروش مجدد خانه خود دارید، طبیعی است توقع اینکه که برای مدت طولانی دوام بیاورد و بازده خوبی از سرمایه شما داشته باشد.

اگر کفپوش‌های چوبی دارید که شروع به سایش کرده اند، می‌توانید آن‌ها را بازسازی کنید تا به کفپوشی بادوام تبدیل شد. بازسازی پله های چوبی می تواند زمان بر باشد، اما دشوار یا گران نیست، بنابراین اگر بودجه شما محدود است، گزینه خوبی است.

  • فرش

در صورتی که فرشی در طبقه بالا یا پایین خانه خود دارید که می‌خواهید با آن مطابقت داشته باشد، فرش کردن روی پله‌ها بهترین گزینه است. یا اگر می‌خواهید یک راه پله ناتمام را با بودجه کم بپوشانید، نیز گزینه خوبی است. قیمت فرش تقریباً نصف چوب سخت است، بنابراین اگر از ابتدا شروع کنید ارزان تر است.

مثلا اگر بچه‌های کوچک دارید، پله‌های فرش شده در صورت غلتیدن نرم‌تر هستند. همچنین سطحی غیر لغزنده است و ممکن است برای کودکان و افراد مسن تر ایمن تر باشد. نصب موکت روی راه پله نسبت به سایر گزینه ها سخت تر است، اما در صورت داشتن زمان و مهارت می توان این کار را انجام داد.

  • کاشی

همچنین کاشی می تواند گزینه ای زیبا و بادوام برای راه پله شما باشد. می توانید از کاشی های چینی یا سرامیکی در راه پله های داخلی استفاده کنید. ولی  کاشی ممکن است لیز باشد، بنابراین برای اطمینان از ایمنی باید مراقبت های ویژه ای انجام شود. نصب کاشی می تواند بر ارتفاع بالابرها تأثیر بگذارد، پس باید مطمئن شوید که شما یا پیمانکارتان کدهای ساختمانی در منطقه خود را بررسی کنید.  باید پله ها ارتفاع معینی داشته باشند و نمی تواند بیش از حد داشته باشد.

پله های کاشی نیز به محافظ لبه نیاز دارند. این از این از برخورد لبه های تیز با اج جلوگیری میکند و یک شکست بصری ایجاد می کند تا راحت تر ببینید که آج به کجا ختم می شود. این یک ملاحظات ایمنی مهم است. گزینه دیگر قرار دادن کاشی بر روی رایزر و چوب سخت یا کفپوش دیگری بر روی آج پله است.

  • وینیل

اگر کفپوش شما وینیل است، ممکن است بخواهید آن را روی پله های خود ادامه دهید. تخته های وینیل گزینه ای آسان هستند، زیرا کوچک هستند و به راحتی برش داده می شوند تا متناسب با پله های شما باشند. مثلا   در حال نصب وینیل هستید، مهم است که سطح خود را به درستی آماده کنید، چون ممکن است عیوب خود را نشان دهند.

مطمئن شوید که آج های شما کاملاً تراز هستند. از درزگیر برای آب بندی مفاصل و پوشاندن سوراخ های پیچ استفاده کنید. سطوح ناهموار را سمباده بزنید و بدانید که لایه های زیرین صاف هستند. هنگامی که سطوح شما آماده شد، می توانید وینیل را روی راه پله اعمال کنید.

علاوه بر تخته‌ها، وینیل به صورت ورقه‌هایی نیز موجود است که باید متناسب با راه پله‌تان تراشیده شوند. نصب این گزینه سخت‌تر از تخته‌های وینیل است، اما اگر می‌خواهید با ورق‌های وینیل روی کف‌های خود مطابقت داشته باشید، ممکن است انتخاب خوبی باشد.

کفپوش

ایمن ترین کفپوش برای پله ها چیست؟

اگر ایمنی دغدغه اصلی شماست، فرش احتمالا بهترین راه برای رفتن است. فرش سطحی نرم ارائه می دهد که کشش زیادی را ارائه می دهد.  فرزندان کوچک یا افراد مسن در خانه خود دارید، این یک گزینه عالی است. مطمئن شوید که راه پله شما دارای یک نرده محکم است و همچنین پله های خود را تا حد امکان ایمن کنید.

چوب پنبه ایمن ترین گزینه کفپوش چوبی است. سطحی به طور طبیعی غیر لغزنده است، در حالی که اکثر گزینه های چوب مانند چوب سخت و لمینت می توانند لغزنده باشند.

علاوه بر کفپوشی که انتخاب می‌کنید، برای جلوگیری از سقوط، حتماً این دستورالعمل‌های ایمنی را رعایت کنید:

همیشه هنگام پایین آمدن از پله ها از نرده استفاده کنید.

هر بار فقط یک پله بالا یا پایین بروید.

پله ها را عاری از اسباب بازی، کاغذ یا هر چیز دیگری نگه دارید.

فرودها را عاری از هرج و مرج و اسباب بازی نگه دارید.

مطمئن شوید که راه پله ها به خوبی روشن می شوند.

چگونه می توانم پله ها را ضد لغزش کنم؟

آج پله های ضد لغزش راه آسانی برای افزایش کشش به پله ها برای جلوگیری از لغزش و سقوط است. اینها روی تمام سطوح به جز فرش که در حال حاضر لغزنده نیستند، عالی عمل می کنند. نصب بسیار سریع است.  

آیا پله ها باید با طبقه بالا یا پایین مطابقت داشته باشند؟

اینکه پله های شما باید با کدام طبقه مطابقت داشته باشد بستگی به این دارد که راه پله شما در کجای خانه قرار دارد. اگر از طبقه پایین بیشتر قابل مشاهده است، باید با طبقه پایین مطابقت داشته باشد. اگر بیشتر از طبقه بالا قابل مشاهده است، باید با کفپوش طبقه بالا مطابقت داشته باشد. اگر از طبقه بالا یا پایین به یک اندازه قابل مشاهده باشد، بسیاری از گزینه های خنثی با هر دو مطابقت دارند.

اگر می‌خواهید تکمیل شود، یک راه پله زیرزمین باید با کف زیرزمین مطابقت داشته باشد. اگر می خواهید متراژ زیرزمین در زیرزمین به اندازه بقیه خانه باشد، باید با پایان کار در بقیه خانه مطابقت داشته باشد.

 

در نتیجه

راه پله یکی از ویژگی های اصلی هر خانه است. به روز رسانی راه پله می تواند نمای کلی خانه شما را تغییر دهد. طیف گسترده ای از تکمیل موجود است. اینکه کدام یک را انتخاب می کنید به سبک و اولویت های شما بستگی دارد. گزینه ای برای عالی جلوه دادن راه پله شما با هر بودجه ای وجود دارد.

برگرفته شده از سایت : 

homedecorbliss.com

به این مقاله رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *