همانطور که میدانید پارکت لمینت یکی از بهترین و ایده آل ترین پوشش های کف می باشد اما نیاز به زیرسازی دارد که برای زیر سازی وجود فوم پارکت لمینت الزامی است.

با مزایای بسیاری که پارکت لمینت دارد، می تواند یک انتخاب  فریبنده برای کف اتاق نشیمن، اتاق خواب، دفاتر خانه و سایر مناطق کم رطوبت خانه شما باشد.

اما اگر به انواع دیگر کف‌ها مانند چوب سخت، وینیل و کاشی عادت کرده‌اید، که  نیازی به زیرسازی ندارند، ممکن است تعجب کنید که  پارکت لمینت عملاً به زیرسازی نیاز دارند.

فوم  پارکت لمینت چیست؟

فوم  پارکت لمینت پد نرمی است که در زیر لمینت نصب می شود. و به تخته های لمینت کمک می کند تا صاف تر شوند، بهتر به هم متصل شوند و کفپوش کمی نرم تر، در زیر پا احساس شود. بطور معمول یا از قبل توسط سازنده به کف پارکت لمینت چسبانده می شود و یا به صورت جداگانه توسط کاربر نصب می شود.

فوم پیوست شده

هنگامی که فوم به پارکت لمینت متصل می شود، کار دیگری لازم نیست انجام شود. پارکت لمینت آماده نصب می باشد. استفاده از لایه دوم زیرانداز بی فایده است و حتی می تواند مضر باشد.

فوم جدا

در صورت عدم اتصال فوم پارکت لمینت، رول ها باید جداگانه خریداری و نصب شوند. فوم از پلی اتیلن، نمد یا چوب پنبه درست می شود. ضخامت فوم ها از 6 میلی متر تا 8 میلی متر است.

چرا پارکت لمینت به زیرسازی نیاز دارد؟

چون نازک است و از نوعی تخته فیبر به جای چوب سخت یا حتی تخته سه لا، مانند کفپوش های چوبی مهندسی ، ساخته می شود. از آنجایی که نصب پارکت لمینت بر روی سطوحی که حتی کمی ناقص هستند دشوار است،فوم برای پارکت لمینت یک مکمل محسوب می شود.

فوم پارکت لمینت

عیوب جزئی کف زیرین را اصلاح می کند

کف های زیرین اغلب کاملاً مسطح و صاف نیستند. کف‌های زیرین که پس از برداشتن کف‌پوش‌های موجود در معرض دید قرار می‌گیرند، اغلب با سوراخ‌های میخی، حفره‌ها، شکاف‌ها، شیارها و شکاف‌ها پر می شوند. حتی کفپوش های جدید را می توان کمتر از حد عالی در نظر گرفت زیرا ورقه های OSB یا تخته سه لا درز دار هستند.

چوب سخت جامد یا چوب مهندسی به راحتی می تواند شکاف های کوچک را پر کند و مستقیماً روی عیوب بدون نیاز به لایه زیرین قرار گیرد. حتی کاشی‌های سرامیکی و چینی نیز می‌توانند چند سوراخ و شکاف کوچک را پر کنند، به‌علاوه استفاده از ملات هم برای پر کردن حفره ها مناسب است. لایه زیرین به جلوگیری از آسیب لمینت کمک می کند.

با این حال، فوم پارکت لمینت نمی تواند تمام عیوب را بپوشاند. پر کردن نقاط پایین با یک ترکیب صاف کننده مایع که بعداً سفت می شود یکی از راه های اصلاح فرورفتگی های بزرگ است.

پا هنگام راه رفتن احساس نرمی میکند.

کف‌پوش‌های چوبی انعطاف‌پذیری کافی دارند. فوم فقط کمی سطح لمینت را نرم می‌کنند. اما بتن، آجر و سایر اشکال سنگ‌تراشی عملاً ویژگی‌های نرم‌کننده‌ای را می‌طلبند که فوم می‌تواند فراهم کند.

در حالی که فوم پارکت لمینت جای پای شما را نرم می‌کند، می‌تواند کفپوش را نیز توخالی کند. این احساسی است که وقتی از یک سطح جامد، مانند کاشی، به یک کف لمینت با فوم راه می روید، آشکار می شود. کفپوش لمینت با فوم نمدی متراکم تر، حس کفپوش های چوبی واقعی را بیشتر تقریب می کند.

صدا را جذب می کند

پارکت لمینت به قدری نازک است که نیاز به کمک اضافی فوم دارد تا مانند چوب واقعی احساس شود و عمل کند. بحث انتقال صدا را در نظر بگیرید. به دلایل زیادی نیازی به لایه‌بندی فوم در زیر چوب سخت ندارید، اما یک دلیل این است که چوب سخت آنقدر متراکم است که انتقال صدا را هم در داخل اتاق و هم به طبقات زیر محدود می‌کند.

این محصول نه ضخامت دارد و نه تراکم زیرا معمولاً ضخامت آن بیش از 12 میلی متر نیست و از نوعی تخته فیبر کم تراکم درست می شود. در نتیجه، لایه زیرین به افزایش کیفیت جذب صدا لمینت کمک می کند، اما فقط به میزان کم.

رطوبت را کنترل می کند

زمانی که احتمال انتقال رطوبت از دال بتنی، کاشی یا تخته سیمانی به سمت بالا وجود دارد، به فوم ضد رطوبت یا مانع بخار نیاز خواهید داشت. حتی یک طبقه زیرین چوبی یا کفپوش روی یک فضای خزنده یا سایر فضاهای غیر کنترل شده با آب و هوا می تواند در معرض افزایش رطوبت باشد. فوم معمولی رطوبت را مهار می کند، اما انواعی از فوم ها وجود دارند که نیاز به 6 میلی متر جداگانه دارند.

فوم پارکت لمینت

یکی از مزایای قرار دادن فوم جداگانه در مقایسه با نصب پارکت لمینت با فوم  حاوی چسب این است که فوم جداگانه مانع منسجم تری در زیر لمینت می شود.

تنها موردی که شما مطلقاً نیازی به زیرسازی ندارید، زمانی است که از قبل فوم به پایین کفپوش متصل شده باشد.

لایه دوم زیرسازی ضروری نیست،حتی می تواند برای پایداری کفپوش شما نیز مضر باشد. تخته ها به درستی به هم قفل نمیشوند. اگر بتوانید تخته ها را قفل کنید، ممکن است در نهایت قفل آن ها باز شود زیرا پایه محکم نیست.

لایه فوم می تواند به طرز شگفت آوری گران باشد و حتی درجه یک آن که به طور ویژه برای کاهش صدا طراحی می شود، می توانند بخش زیادی از صورت حساب کفپوش شما باشد.

اگر پارکت لمینت را در محلی نصب می‌کنید که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، مانند اتاق رختشویی یا رختشوخانه، و به سادگی نیاز به نصب سریع کفپوش ارزان دارید، پارکت لمینت را می‌توان بدون زیرسازی نصب کرد. کف زیرین باید کاملاً صاف و مسطح باشد: بدون میخ، پیچ، برآمدگی یا فرورفتگی.

برگرفته شده از سایت :

www.thespruce.com

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *