تا چند سال پیش اکثر افراد از موکت، موزاییک و سرامیک به عنوان کفپوش برای خانه‌های خود استفاده می‌کردند. اما امروزه تغییر نگرش در سبک زندگی، تغییرات زیادی را در نحوه‌ی دکوراسیون ایجاد میکند. پارکت و  لمینت جزء کفپوش‌هایی هستند که امروزه طرفداران زیادی دارند.  با توجه به شباهت‌های ظاهری این دو کفپوش، تفاوت‌های قابل توجهی نیز دارند که ما در این مقاله سعی داریم به صورت کامل به تفاوت‌ پارکت و لمینت بپردازیم.

پارکت چیست؟

ساختار پارکت از چوب طبیعی است. این محصول برای تولید  فرایند خاصی ندارد. در واقع چوب طبیعی پس از تبدیل به الوار، به قطعات کوچک‌تر تبدیل می‌شود. پارکت از چوب درخت‌هایی چون راش، بلوط، گردو است. قیمت این کفپوش‌ها بالاست و به این دلیل میزان تقاضا برای آن کم است.

فرق پارکت و لمینت

لمینت چیست؟

لمینت از خمیر چوب ساخته می‌شود. شباهت زیادی به پارکت دارد و به این دلیل به آن پارکت لمینت نیز میگویند. لمینت از چندین لایه ساخته می‌شود که مقاومت این کفپوش را در برابر آب و رطوبت و سایش افزایش می‌دهد. دور تا دور لمینت نقاط اتصالی وجود دارد که به آن کلیک میگویند. لمینت‌ها از این نقاط در یکدیگر قفل می‌شوند.

تفاوت پارکت و لمینت

تفاوت‌های پارکت و لمینت

هر کفپوشی ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارد. آگاهی از این ویژگی‌ها شما را در انتخاب کفپوش مناسب کمک می‌کند. در ادامه به مهم‌ترین تفاوت‌های پارکت و لمینت می‌پردازیم.

  • نحوه نصب

نحوه‌ی نصب پارکت و لمینت بسیار متفاوت است. برای نصب پارکت نیاز به چسب است. بعد از نصب نیز روی پارکت را ساب و سپس لاک می‌زنند. برای چیدن وسایل نیز 24 ساعت زمان لازم است تا چسب به طور کامل خشک شود. لازم به ذکر است که با توجه به میزان تردد و سایش، هر چند سال یک‌بار باید محصول را ساب و لاک بزنید.

نصب لمینت بسیار آسان است و مهم‌ترین حسن لمینت نسبت به پارکت نیز نصب آسان آن است. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم لمینت‌ها با چسب چسبانده نمی‌شوند، بلکه دورتاور لمینت، شیار، قفل یا کلیک وجود دارد که به صورت نر و ماده در هم چفت می‌شوند. این ویژگی امکان جابه‌جایی را نیز به این محصول می‌دهد.

علاوه بر این هنگام نصب لمینت، زیر آن لایه‌ای فومی پهن می‌شود. این لایه علاوه بر این‌که مانع آسیب دیدن کف اصلی می‌شود، به عنوان عایق صدا و حرارت نیز عمل می‌کند.

  • درجه مقاومت و طول عمر

یکی از تفاوت‌های عمده‌ای که پارکت و لمینت دارند در میزان مقاومت و طول عمر آن‌ها است.

پارکت از چوب خالص تولید می‌شود و مانند هر محصول چوبی دیگری به آب و رطوبت حساس است. در حالی‌که لمینت از چندین لایه ساخته می‌شود و روکش خاصی دارد که مقاومت آن را در برابر آب و رطوبت بیش‌تر می‌کند. همچنین لمینت نسبت به خط‌و‌خش نیز مقاوم‌تر از پارکت است.

با تمام این‌ها مقاومت و طول عمر لمینت بستگی زیادی به کیفیت آن دارد. به طور کلی چون پارکت از چوب طبیعی تولید می‌شود اگر نگهداری درستی از آن صورت بگیرد طول عمر بیش‌تری نسبت به لمینت دارد.

  • قابلیت انتقال و جابه‌جایی و تعویض

پیش‌تر اشاره شد که برای نصب پارکت نیاز به چسب است، درحالی‌که لمینت  به سادگی در یک‌دیگر چفت می‌شوند. این ویژگی امکان جابه‌جایی و تعویض را به لمینت می‌دهد که پارکت از آن محروم است. شما می‌توانید هنگام جابه‌جایی و اثاث‌کشی به سادگی لمینت‌ها  را جدا کنید و مجدد در محل جدید نصب کنید.

  • مراقبت و نگهداری

لمینت دارای روکش ضدآب است که منجر به مقاومت بالای آن در برابر آب، رطوبت و خط‌وخش می‌شود. این امر شستشو و نظافت آن را امکان‌پذیر می‌کند. در چنین حالتی مراقبت و نگهداری از لمینت بسیار ساده‌تر از پارکت است.

  • قیمت

پارکت از چوب ساخته می‌شود و همین امر قیمت آن را افزایش می‌دهد. امروزه پارکت کالایی لوکس به شمار می‌رود و بیش‌تر برای مکان‌های اشرافی و سلطنتی استفاده می‌شود. این درحالی است که لمینت از خمیر و ضایعات چوب ساخته می‌شود. علاوه بر این هزینه‌ی نصب و نگهداری لمینت بسیار کم‌تر از پارکت است.

 در این مقاله‌ی کوتاه سعی کردیم تا به شکل خلاصه به تفاوت‌های اساسی بین دو کفپوش محبوب پارکت و لمینت بپردازیم. علاوه بر مواردی که اشاره شد ذکر این نکته ضروری است که لمینت از طرح و رنگ متنوعی برخوردار است. ولی پارکت به دلیل طبیعی بودن احساس زیبایی و آرامش بیش‌تری را القا می‌کند. ضمن این‌که پارکت راحت‌ تجزیه می‌شود و سازگاری بیش‌تری با طبیعت دارد. با همه‌ی این‌ها، لمینت به دلیل قیمت ‌پایین‌تر، نصب ساده و تنوع در طرح و رنگ از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

از این‌که تا پایان این مقاله همراه ما بودید، کمال تشکر را داریم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *