در این مقاله 10 گیاه کاکتوس که فضای شما را زیباتر می‌کند را توضیح می‌دهیم. تعداد کمی از گیاهان آپارتمانی برای باغبانان تازه کار داخل خانه بهتر از گیاهان مقاوم و کم نگهداری مثل کاکتوس ها هستند. به طور کلی، نیازهای گیاهان کاکتوس، ساده است. دمای گرم، نور روشن و حداقل آب، چند استثنا وجود دارد. بهتر از همه، در صورت مراقبت خوب و مناسب بسیاری از گونه‌ها با شکوفه دادن با گل‌های شاد و رنگارنگ به شما پاداش می‌دهند.

در این مقاله چند نوع گیاه کاکتوس که بسیار زیبا هستند را برایتان معرفی می‌کنیم تا در صورت تمایل از آن‌ها در مجموعه داخلی‌تان بهره ببرید. توجه داشته باشید که از آنجایی که بسیاری از این گیاهان دارای بدنه تیز و تیغ تیغی هستند، بهتر است آنها را از بچه‌ها و حیوانات خانگی دور نگه دارید. هنگام دست زدن مستقیم به آنها از وسایل محافظ یا از انبر استفاده کنید.

 

10 نوع گیاه کاکتوس

1- گیاه کاکتوس ساگوارو

کاکتوس ساگوارو کوچک در گلدان گل روی کف کاشی

نام گیاه شناسی: Carnegiea gigantea

نوع خاک: خاک ساکولنت یا مخلوط کاکتوس

این کاکتوس نمادینی است که وقتی مناظر صحرای جنوب غربی را تصور می‌کنیم. با مراقبت مناسب، می‌توانید سالیان سال از آنها لذت ببرید.

ساگواروی خود را به مقدار کم آبیاری کنید. یک بار در ماه، اجازه دهید خاک بین دو آبیاری کاملا خشک شود و تا حد امکان به آن نور مستقیم و روشن خورشید بدهید. زمانی که دمای شب به بالای 60 درجه رسید، آن را به بیرون از منزل ببرید تا در بهار و تابستان آفتاب کامل را جذب کنید.

10 گیاه کاکتوس که فضای شما را زیباتر می‌کند

 

2-درخت شیر آفریقایی

گیاه کوچک درخت شیر آفریقایی با برگ‌های سبز و قرمز

نام گیاه شناسی: Euphorbia trigona

قرار گرفتن در مقابل نور خورشید: آفتاب کامل تا نیمه سایه

نوع خاک: مخلوط کاکتوس یا ساکولنت گلدانی

اگرچه گیاه واقعی نیست، اما درخت شیر آفریقایی چشم نواز، بلند و مانند کاکتوس‌ها خاردار است. در حقیقت، این گیاه یک ساکولنت با رشد سریع است که تکثیر آن نیز بسیار آسان است.

 

3-کاکتوس بشکه‌ای

بسیاری از این گیاهان بشکه‌ای طلایی کوچک در گلدان با خارهای زرد و گوشت سبز

نام گیاه شناسی: Echinocactus و Ferrocactus

نوع خاک: مخلوط کاکتوس یا ساکولنت

کاکتوس‌های بشکه‌ای در واقع طیف گسترده‌ای از گونه‌های کاکتوس خاردار در جنس‌های Echinocactus و Ferrocactus هستند. این نمونه‌های گرد و بامزه با خارهایی با رنگ‌های مختلف عرضه می‌شوند. به عنوان مثال، کاکتوس بشکه‌ای طلایی دارای خارهای زرد روشن است.

 

4-کاکتوس گلابی خاردار

یک گیاه کاکتوس گلابی خاردار بزرگ و یک گیاه کوچک در گلدان‌های قهوه‌ای روشن روی میز جلوی پنجره روشن

نام گیاه شناسی: Opuntia

نوع خاک: مخلوط کاکتوس یا ساکولنت

همین کاکتوس‌های پارویی شکل که میوه‌های رنگارنگ و خوراکی را وقتی در فضای باز رشد می‌کنند، می‌توانند به عنوان گیاهان آپارتمانی در شرایط مناسب رشد کنند. آنها را در یک پنجره با نور روشن با نوردهی جنوبی یا غربی قرار دهید تا بتوانند تا حد امکان نور مستقیم خورشید را جذب کنند. بدون نور کافی، پدها به جای پهن و پر شدن، بلند و لاغر می‌شوند.

نام گیاه شناسی: Opuntia

5-کاکتوس چانه کوتوله

نمای نزدیک از گل‌های قرمز روشن روی کاکتوس چانه کوتوله خاردار سبز

نام گیاه شناسی: Gymnocalycium baldianum

نوع خاک: مخلوط کاکتوس یا ساکولنت

این گونه گرد و کم رشد که کاکتوس عنکبوتی نیز نامیده می‌شود، بومی آرژانتین است. با ساقه چمباتمه‌ای و کمی صاف، خاردار کمتری نسبت به سایر انواع کاکتوس دارد و بیشتر به خاطر گل‌های خودنمایی‌کننده و رنگ‌های روشنش در سایه‌های سفید، قرمز، صورتی، بنفش یا نارنجی معروف است.

این گیاه با سایر گیاهان در این لیست تفاوت اندکی دارد. زیرا نیاز به محافظت در برابر نور مستقیم خورشید دارد و کمی آب بیشتر ترجیح می‌دهد. هر چند هفته یکبار یا زمانی که سطح خاک خشک شد آن را خیس کنید.

 

6- گیاه کاکتوس پیرمرد

گیاهان کوچک کاکتوس پیرمرد سفید و سبز تیره در گلدان‌های کوچک سیاه و سفید با شن

نام گیاهی: Cephalocereus senilis

نوع خاک: مخلوط کاکتوس یا ساکولنت

این ساقه‌های سبز پیازی نام رایج خود را به این دلیل گرفته‌اند که پوشیده از موی سفید و مویی هستند. آنها می‌توانند در طبیعت تا 20 متر رشد کنند، و به عنوان گیاهان آپارتمانی، می‌توانید آنها را در یک گلدان کوچک و بدون لعاب سفالی نگهداری کنید تا اندازه آنها را مدیریت کنید.

تا جایی که می‌توانید به آنها نور خورشید بدهید و بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. مراقب آفاتی مانند فلس و شپشک آردآلود باشید که به دلیل موهای سفید تیره گیاه به سختی می‌توان آنها را دید.

نام گیاهی: Cephalocereus senilis

7- گیاه کاکتوس لیدی فینگر

کاکتوس لیدی فینگر با گوشت سبز و خارهای سفید و یک گل زرد در پنجره

نام گیاه شناسی: Mammillaria elongata

نوع خاک: مخلوط کاکتوس یا ساکولنت

این گیاه خاردار که بومی مکزیک است، نام رایج خود را از ریشه‌های بلند و انگشت مانندش گرفته است. مانند سایر کاکتوس‌ها، کاکتوس لیدی فینگر خود را در مخلوط گلدانی با زهکشی خوب بکارید. فقط هر چند هفته یکبار پس از خشک شدن کامل خاک، به مقدار کم آبیاری کنید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.

 

8-کاکتوس کریسمس

دو گیاه کاکتوس کریسمس با گل‌های قرمز روشن و برگ‌های سبز روی میز چوبی در اتاق نشیمن با نور روشن

نام گیاه شناسی: شلمبرگرا

قرار گرفتن در معرض نور خورشید: نور روشن، غیر مستقیم

نوع خاک: مخلوط گلدانی غنی و با زهکشی خوب

به جای یک بیابان گرم و خشک، کاکتوس کریسمس (و بستگانش، کاکتوس شکرگزاری و کاکتوس عید پاک) بومی جنگل‌های برزیل است. بنابراین نیازهای مراقبتی آن کمی با بسیاری از کاکتوس‌های موجود در این لیست متفاوت است.

در طول فصل رشد بهار و تابستان، خاک را کمی مرطوب نگه دارید تا در فصل زمستان بین آبیاری‌ها کمی بیشتر خشک شود. در حالی که در طول فصل رشد، دماهای گرمتر را ترجیح می‌دهد، آن را در مکانی خنک (55 تا 65 درجه) با حداقل 13 ساعت تاریکی هر روز پس از جوانه زدن گیاه نگهداری کنید.

 

9-کاکتوس کلاهک اسقف

عکس بالای سر از کاکتوس کلاه اسقف شکوفه با گل‌های زرد روشن و گوشت خاکستری سبز در گلدان

نام گیاه شناسی: Astrophytum myriostigma

نوع خاک: مخلوط کاکتوس یا ساکولنت

این بومی مکزیکی نام رایج خود را از ساقه چمباتمه مانند و ستاره مانند خود گرفته است که شبیه کلاه منحصر به فرد اسقف است. در حالی که خارهای خودنمایی ندارد، این گیاه دارای یک دوره شکوفه طولانی با تاجی از گل‌های رنگارنگ در شرایط مناسب است.

نمونه‌های جوان نمی‌توانند نور زیاد را تحمل کنند. بنابراین تا زمانی که بالغ شوند، آنها را در نور شدید، غیرمستقیم یا نور کم‌رنگ نگه دارید. از آنجایی که این گیاهان خاک فقیر و صخره‌ای را ترجیح می‌دهند، نیازی به کودکی ندارند.

بومی مکزیکی

10-کاکتوس بال فرشته

کاکتوس بال فرشته با پاروهای سبز و خارهای سفید ریز در گلدان پشتی با سنگریزه

نام گیاه شناسی: Opuntia microdasys

نوع خاک: کاکتوس یا خاک ساکولنت

کاکتوس bunny ears که به دلیل برگ‌های بلند و تخمدانی شکل که با موهای تیره پوشیده شده است، نامیده می شود. کاکتوس بال فرشته در واقع گونه‌ای از کاکتوس گلابی خاردار است. شرایط گرم، خشک و آفتابی را دوست دارد. بنابراین یک پنجره گرم و روشن با نوردهی به سمت جنوب یا غرب انتخاب کنید تا شرایط بیابانی مانندی را که برای رشد به آن نیاز دارد، داشته باشد.

حتماً این گیاه را با انبر یا دستکش مخصوص نگهداری کنید. زیرا اگر چه کوچک هستند، خارهای ریز و دردناک آن به پوست شما می‌چسبند.

شرکت راشین امیدوار است خواندن مقاله 10 گیاه کاکتوس که فضای شما را زیباتر می‌کند برای شما مفید بوده باشد.

برگرفته از: www.mydomaine.com

به این مقاله رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *