در این مقاله 10دلیلی که خانه مستطیل شکل مناسب نیست را یررسی می‌کنیم. در طول سالیان متمادی معماران، خانه‌های مستطیلی را به‌ ویژه برای مقاصد مسکونی می‌سازند. با این حال، در سال‌های اخیر، این نوع ساخت و ساز در حال منسوخ شدن است. زیرا افراد بیشتری از دیگر طرح‌های خانه استقبال می‌کنند. دلایل مختلفی برای نامطلوب شدن طراحی خانه مستطیلی وجود دارد. در حالی که اشکال دیگر مانند مربع و اخیراً خانه‌های دایره‌ای شکل مورد علاقه هستند. این مقاله برخی از دلایلی را توضیح می‌دهد که چرا باید طراحی خانه‌های مستطیلی را حذف کرد.

 

10 دلیل نامناسب بودن خانه مستطیل شکل

1-هزینه‌های انرژی بالا

شکل مستطیل یک خانه دارای ماهیت کشیده‌ای است که سطح تماس دیوارهای بیرونی را نسبت به حجم داخلی اتاق‌ها افزایش می‌دهد. آنها نسبت به فضای کف موجود مساحت سطح بیشتری دارند. این بدان معناست که فضای بیرونی در معرض هوای بیشتری قرار دارد. بنابراین انرژی بیشتری برای گرم کردن یا خنک کردن فضای داخلی مصرف می‌شود. به گفته Bebee Producer، یک خانه مستطیلی دارای فضای مرده زیادی مانند گوشه‌هایی است که هوای سرد در آن جمع می‌شود.

10 دلیلی که خانه مستطیل شکل مناسب نیست

 

2-ساخت خانه مستطیل شکل هزینه بر است

خانه‌های مستطیل شکل در مقایسه با خانه‌های گرد دارای طول دیوار بیشتری هستند. بنابراین برای ساخت یک واحد مسکونی مستطیلی به مصالح بیشتری نیاز است. تقریباً 15 تا 20 درصد مواد بیشتری برای ایجاد یک طرح مستطیلی در مقایسه با طرح‌های مربع یا گرد مورد نیاز است. آنها همچنین مصالح زیادی را برای یک سطح طبقه مصرف می‌کنند و در مقایسه با خانه‌های گرد بسیار کندتر ساخته می‌شوند. ساخت خانه‌های مستطیلی نه تنها پرهزینه است، بلکه به دلیل سطح بیرونی بالاتر، نگهداری آنها نیز بسیار پرهزینه است.

 

3-فضای زیادی از زمین را اشغال می‌کنند

زمین‌های زیادی در ساخت یک خانه مستطیلی اشغال می‌شود. زیرا باید اتاق‌های مختلف، عرض خانه و همچنین طول آن را در خود جای دهد.

 

4-خانه‌های مستطیلی نامتقارن هستند

برای کسی که شیفته نظم است یا یک فرد کمال گرا است، خانه مستطیلی برای او مناسب نیست. اکثر مردم تزیین یک خانه مستطیلی را دشوار می‌دانند. زیرا تقارن وجود ندارد، بنابراین ممکن است چیزها دقیقاً همان جایی که می‌خواهید نباشند. این را نمی‌توان در مورد یک خانه مربعی گفت. زیرا حفظ متقارن وسایل هنگام تزئین را آسان‌تر می‌کند.

 

5-هنگام برنامه ریزی مشکل ایجاد می‌کند

یک خانه مستطیل شکل باعث می‌شود اتاق کشیده به نظر برسد. ظاهر اتاق‌های کشیده ممکن است در مورد برنامه‌ریزی فضا و نسبت بخش‌ها مشکل ایجاد کند. در بیشتر موارد، تقسیم‌بندی فضایی قابل توجهی را تقریبا غیرممکن می‌کند.

10 دلیلی که خانه مستطیل شکل مناسب نیست

 

6- خانه مستطیل شکل جذاب نیست

طراحی خانه‌های مستطیلی بیشتر از آنچه تصور می‌کنیم وجود داشته است. به این ترتیب، آنها بسیار خسته کننده شده‌اند و تا حدودی سنتی و قدیمی به نظر می‌رسند. برخی حتی طراحی مستطیل شکل را به یک واگن ریلی تشبیه می‌کنند. بر خلاف یک خانه گرد که ساختار سقف یک طرح معماری منحصر به فرد را برای آن فراهم می‌کند. طراحی سقف مستطیلی بسیار ساده و معمولی است.

 

7-در برابر شرایط آب و هوایی شدید مقاوم نیستند

برخلاف یک خانه گرد، یک خانه مستطیل شکل نقاط به هم پیوسته زیادی ندارد. این نقاط در یک خانه گرد ترکیبی از استحکام و انعطاف‌پذیری را به خانه می‌دهند و معمولاً تضمین می‌کنند که خانه حتی پس از وقوع سونامی یا زلزله ثابت بماند. به گزارش Inhabitat، امواج سونامی و بادهای شدید به طور طبیعی در اطراف یک ساختمان گرد حرکت می‌کنند. برخلاف یک خانه مستطیل شکل که امواج می‌توانند در گوشه و کنار آن گیر کنند. یک سقف گرد همچنین تضمین می‌کند که بادهای شدید سازه را بلند نکند و ساختمان را در چیزی که به آن هوا پلانینگ می گویند، برهنه باقی نگذارد.

 

8-آکوستیک

اگر در مورد آکوستیک یک خانه مستطیلی در مقایسه با یک خانه گرد صحبت کنیم، تفاوت زیادی وجود دارد. انحنای خانه گرد همیشه صداهای مختلف داخل خانه را ملایم می‌کند و هارمونی ایجاد می‌کند. شکل گرد همچنین از ورود صداهای بیرون به داخل خانه جلوگیری می‌کند. خانه مستطیلی دارای دیوارهای محکمی است که معمولاً پژواک ایجاد می‌کند و صداهای داخل آن بلندتر از آنچه هستند به نظر می‌رسد. اگر مهمانی دارید این ممکن است به نظر شما خوب باشد. اما اگر هارمونی و آرامش آکوستیک را در خانه خود دوست دارید، خانه مستطیلی برای شما مناسب نیست.

 

9-عدم انعطاف پذیری

خانه‌های مستطیلی ثابت هستند. شما نمی‌توانید یک طرح را در یک حرکت دایره‌ای یا هر روش دیگری ایجاد کنید. خانه و همه چیزهای موجود در آن سفت و سخت است یا هر چند وقت یکبار می‌توان از یک مکان به مکان دیگر منتقل کرد اما تا آنجا که می‌رود. جذابیت منحنی که یک خانه گرد ایجاد می‌کند را نمی‌توان در یک خانه مستطیلی پیدا کرد. انحنای خانه گرد نیز باعث ایجاد توهم فضا می‌شود و مبلمان را طوری جلوه می‌دهد که انگار از دیوارها شناور هستند.

 

10-کنترل آب و هوا و انرژی های تجدید پذیر

از آنجایی که خانه‌های مستطیل شکل سقف گنبدی ندارند، فضایی برای بالا آمدن هوای گرم وجود ندارد. با توجه به فضای کم، سقف انرژی خارجی زیادی برای گردش دما در اتاق مصرف می‌کند. بنابراین، در یک خانه مستطیل شکل، هوای تازه کمی به دلیل عدم گردش ثابت هوا در اتاق گردش می‌کند. همچنین قرار گرفتن در معرض انرژی خورشیدی در طول روز محدود است. به این دلیل که برای یک خانه گرد، پرتوهای خورشید بر دیوارهای خارجی آن عمود است. اما برای یک خانه مستطیلی، پرتوها باید به گوشه‌ها برخورد کنند تا به عقب برگردند، بنابراین میزان نور خورشید محدود است.

 

خلاصه

در زمان‌های قدیم، مردم دوست داشتند خانه‌های گرد بسازند. زیرا آنها را بسیار امن‌تر و راحت‌تر می‌دیدند. با این حال، این بدان معنا نیست که ما در خانه‌های مستطیلی خود ایمن نیستیم. اما در این مورد معایب آن بیشتر از جوانب مثبت است و ممکن است زمان آن رسیده که از طرح‌های خانه مستطیلی به طرح‌های دیگر مانند طرح‌های مربع یا دایره‌ای روی بیاوریم.

شرکت راشین امیدوار است خواندن مقاله 10 دلیل نامناسب بودن خانه مستطیل شکل برای شما مفید بوده باشد.

برگرفته از سایت: www.nimvo.com

به این مقاله رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *