به طور خلاصه، کفپوش اپوکسی نوعی سیستم کف از رزین مصنوعی است که به عنوان محافظ و تزئین روی لایه های بتنی قرار می گیرد. این سیستم ها می توانند از چندین لایه از رزین ترموست تشکیل شده باشند که پوشش داده می شوند، ماله می شوند یا ریخته می شوند و به طور کلی بر روی یک بستر بتنی اعمال می شوند. هنگامی که لایه های رزین به طور کامل خشک می شوند، سیستم کف یک پیوند قوی و دائمی ایجاد می کند و به عنوان یک مانع غیرقابل نفوذ و تزئینی برای محافظت از بستر عمل می کند.

اپوکسی احتمالاً شناخته شده ترین فناوری کف رزینی است که در نتیجه خواص مقاومت مکانیکی و شیمیایی خوب آن است. کفپوش های اپوکسی را می توان در طیف گسترده ای از رنگ ها، سبک ها، جلوه ها و گزینه های تزئینی سفارشی کرد.

با این حال، دسته بندی های مختلفی از سیستم های کفپوش اپوکسی برای کاربردهای متنوع موجود است. گاهی اوقات زمانی که اصطلاحات کفپوش به جای یکدیگر استفاده می شود، سردرگمی ایجاد می شود.

کفپوش اپوکسی

انواع کفپوش اپوکسی

از نظر زیبایی شناسی، کفپوش های اپوکسی بدون درز، بسیار متنوع هستند و در طیف وسیعی از رنگ ها، سبک ها، جلوه ها و گزینه های تزئینی تولید می شوند. این ویژگی ها آنها را برای تاسیسات و مکان های صنعتی و تجاری مناسب می کند. چند نوع کلی کفپوش اپوکسی وجود دارد که عبارتند از:

کفپوش اپوکسی ترازو یک سطح کفپوش رنگارنگ، تزئینی، بادوام و بدون درز را فراهم می کند. این نوع کفپوش با ترکیبی از اپوکسی رنگی و مصالح انتخابی (مانند مرمر، مادر مروارید، شیشه، گرانیت و غیره) ایجاد می شود. پس از سفت شدن مخلوط، کفپوش آسیاب شده و صیقل داده می‌شود و سنگدانه‌ها را نمایان می‌کند و سطحی صاف، تزئینی و مقاوم به کف می‌دهد. کفپوش های اپوکسی ترازو نه تنها بسیار تزئینی و بسیار بادوام هستند، بلکه فقط به تعمیر و نگهداری ساده نیاز دارند و طول عمر فوق العاده ای دارند (بیش از 40 سال). این سیستم کف به دلیل زیبایی، دوام و طول عمر مناسب برای مکان های تجاری بزرگ است.

پوشش‌های پولکی اپوکسی با اندازه‌های مختلف تکه‌های پراکنده روی یک پوشش پایه اپوکسی رنگی ایجاد می‌شوند و در نهایت با یک درزگیر شفاف مقاوم به پایان می‌رسند. این یک کف تزئینی ایجاد می کند که به راحتی تمیز می شود و مقاومت خوبی در برابر ترافیک پا و مواد شیمیایی دارد.

گزینه پوشش  اپوکسی برای مغازه ها، نمایشگاه ها، رستوران ها و مدارس در میان بسیاری از مکان های تجاری دیگر ایده آل است.

پوشش های کف اپوکسی

پوشش های کف اپوکسی گاهی اوقات به عنوان رنگ اپوکسی یا رنگ کف اپوکسی نیز شناخته می شوند. روکش‌ها عموماً به یک رنگ یکنواخت می‌آیند و می‌توان آن‌ها را به صورت مات، ساتن یا براق انتخاب کرد. کفپوش های اپوکسی عموماً برای مناطقی با فعالیت های سبک تا متوسط استفاده می شود و این می تواند برای مناطق صنعتی یا تجاری باشد. از آنجایی که فهرست بلندبالایی از انواع و گزینه‌های پوشش‌های اپوکسی وجود دارد، بهتر است با یک متخصص کف‌پوش مشورت کنید تا بهترین کف‌پوش را انتخاب کنید. بسته به اهداف و عملکردهای محیط، یک راه حل کفپوش مناسب برای برآوردن نیازها وجود دارد.

خود تراز کننده های اپوکسی

کفپوش‌های اپوکسی خود تراز (SL) دسته‌ای از کف‌ها هستند که پس از ریختن بر روی سطح، خاصیت خود صاف کنندگی دارند. به طور کلی، سیستم های خود تراز بین 1 تا 3 میلی متر اعمال می شوند و به صورت مایع برای نصب سریع اعمال می شوند و در نتیجه یک روکش صاف و بدون درز ایجاد می شود. فرمولاسیون غنی از رزین اپوکسی SL یک روکش بادوام بسیار قوی را برای محیط‌های سنگین فراهم می‌کند.

روکش های اپوکسی

روکش‌های اپوکسی بخشی از سیستم کف‌پوش‌های متوسط ​​تا سنگین هستند و معمولاً به‌عنوان یک لایه زیرین سنگین برای دریافت انواع کف‌پوش‌های رزینی (مانند پوشش‌های ضد لغزش، پوشش‌های اپوکسی خود تراز و غیره) استفاده می‌شوند. به عنوان یک نوع ضخیم‌تر از لایه‌های کفپوش، ضخامت معمولی کفپوش اپوکسی بین 4 تا 6 میلی‌متر است. از آنجایی که روکش‌های اپوکسی ضخیم‌تر هستند، معمولاً باید با ماله اعمال شوند و ممکن است برای ایجاد یک سطح صاف و یکنواخت به صورت شناور شوند.

روکش های اپوکسی دارای استحکام بالا و مقاومت عالی در برابر ضربه هستند.

با این ویژگی‌ها، کفپوش‌های اپوکسی برای سیستم‌های کف‌سازی در محیط‌های صنعتی متوسط ​​تا سنگین، مانند تولید، فرآوری غذا و نوشیدنی و چندین مورد دیگر ایده‌آل هستند.

فرآیند مشخصات انتخاب کفپوش اپوکسی ، تحت تأثیر عملکردهای مورد انتظار و الزامات حفاظتی بر اساس فعالیت ها و عملیات مکرر تأسیسات است.

مزایای کفپوش اپوکسی

بیایید مزایای خاص کفپوش اپوکسی را بررسی کنیم. کفپوش اپوکسی در مقایسه با کفپوش های دیگر مانند وینیل، کاشی یا موکت دارای مزایای متعددی است.

زیبایی شناسی

کفپوش اپوکسی را می توان به عنوان یک سطح کف بدون درز و تمیز کردن آسان با طیف گسترده ای از گزینه های رنگی قابل تنظیم و همچنین انواع سطوح براق (براق، ساتن، مات) اعمال کرد. گزینه های طراحی بیشتر شامل افزودن ریزتراشه های رنگی و افزودنی های رنگدانه فلزی است.

کفپوش اپوکسی

نگهداری

از آنجایی که اپوکسی یک گزینه کفپوش بدون درز و غیر قابل نفوذ است، بستر بتنی از مواد شیمیایی، خاک، مایعات و سایر آلاینده -ها محافظت می شود. این کار باعث می‌شود که کف‌ها به راحتی تمیز شوند و فقط به یک اسکرابر یا تمیز کردن استاندارد با یک پاک‌کننده همه‌منظوره نیاز باشد . کفپوش های اپوکسی به غیر از تمیز کردن استاندارد به تعمیر و نگهداری زیادی نیاز ندارند، و آنها را به گزینه ای عالی برای درازمدت تبدیل می کند.

ایمنی

یکی از مزایای کمتر مورد توجه کفپوش اپوکسی، توانایی آن در ایجاد پروفیل ضد لغزش با پخش شن و ماسه بر روی پوشش مرطوب بدن در حین استفاده است. این یک جنبه مهم برای فضاهای تجاری یا صنعتی است زیرا ایمنی ساکنان همیشه باید یک نگرانی اصلی باشد.

دوام

حجم کار در کف های اپوکسی می تواند از ترافیک پیاده تا ترافیک کامیون و لیفتراک متفاوت باشد. یک گزینه کفپوش صنعتی می -تواند در برابر سوء استفاده روزانه از طیف گسترده ای از تجهیزات و فرآیندهای تولید مقاومت کند. به عنوان یک ماده مقاوم در برابر سایش و مواد شیمیایی، گزینه های کفپوش اپوکسی می تواند نیازهای دوام اکثر تولید کنندگان صنعتی را برآورده کند.

مناسب بودن محیط

به عنوان یکی از متنوع ترین گزینه های کفپوش، کفپوش اپوکسی برای محیط های مختلف مانند صنعتی، تجاری، پزشکی، تولید مواد غذایی و آشامیدنی، حمل و نقل هوایی، تفریحی، مراقبت های بهداشتی، حمل و نقل، تولید، آموزشی، خواربار فروشی، خرده فروشی و بسیاری موارد دیگر عالی است.

تفاوت بین کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی اورتان

گاهی اوقات، ممکن است در مورد تفاوت بین برخی از انواع پلیمرهای رزین، مانند تفاوت بین کف های ساخته شده از رزین های اپوکسی، در مقابل کف های ساخته شده از رزین های پلی اورتان (PU) سردرگمی وجود داشته باشد. برای رفع این سردرگمی، در اینجا یک مقایسه توضیحی بین کفپوش اپوکسی و کفپوش PU وجود دارد.

برگرفته از سایت

www.flowcreteasia.com

به این مقاله رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *