برای محیط‌هایی که احتمالاً کفپوش‌ها در معرض رطوبت یا عوامل لکه‌کننده قرار می‌گیرند، مالکان خانه اغلب با تصمیم‌گیری بین کاشی وینیل و کاشی سرامیک مواجه هستند. هر دو در از بین بردن رطوبت عالی هستند و در برابر لکه‌ها مقاوم می‌باشند. این انتخاب اغلب برای آشپزخانه و حمام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال، علیرغم این واقعیت که کاشی وینیل اغلب برای تقلید از کاشی و سرامیک طراحی می‌شود. این مواد، مواد کاملاً متفاوتی هستند و ویژگی‌های بسیار متفاوتی در نصب، نگهداری و ارزش املاک و مستغلات دارند. یادگیری تفاوت‌های آنها به شما کمک می‌کند تا انتخاب درستی داشته باشید.

 

کاشی وینیل در مقابل کاشی سرامیکی

وینیل اساساً همان ماده‌ای است که برای کفپوش وینیل ورقه‌ای استفاده می شود. یک محصول بسیار نازک و دست ساز که از پلاستیک PVC با لایه پشتی نمدی یا فایبرگلاس ساخته شده و با یک لایه طرح چاپ شده و لایه سایش شفاف پوشیده شده است. برای شکل کاشی کف، وینیل به سادگی به مربع‌هایی با عرض 9 تا 18 سانت بریده می‌شود. برخی از انواع کاشی‌های وینیل که کاشی‌های کامپوزیت نامیده می‌شوند، مقداری گرد و غبار سنگ را در فرآیند تولید خود شامل می‌شوند. این به آن‌ها تا حدودی واقعی‌تر از کاشی‌های وینیل پلاستیکی می‌دهد.

با این حال، شکل دیگری از کاشی وینیل، وینیل لوکس است. شکل بسیار ضخیم‌تری از کفپوش وینیل که به جای استفاده از ماله‌کشی، با لبه‌های قفل کلیکی به یکدیگر متصل می‌شود. وینیل لوکس هم در قالب تخته و هم به صورت کاشی موجود است. کاشی‌ها به طور کلی به عنوان LVT یا کاشی‌های وینیل لوکس شناخته می‌شوند. این کاشی‌ها اعتبار بیشتری نسبت به کاشی‌های وینیل استاندارد دارند و همچنین گران‌تر هستند.

کاشی و سرامیک از خاک رس طبیعی که با مواد دیگر مخلوط شده، با لعاب سطحی پوشانده شده و برای سفت شدن آنها در کوره پخته می‌شود، ساخته می‌شود. پرسلن دسته خاصی از کاشی و سرامیک است. کاشی‌های چینی از خاک رس ریزتر ساخته می‌شوند و در دمای بالاتر پخته می‌شوند تا سخت‌تر و بادوام‌تر شوند.

کاشی و سرامیک را می توان در کف، یا برای میز، دیوار یا دوش استفاده کرد. در حالی که کاشی‌های وینیل فقط به عنوان مواد کف استفاده می‌شود.

 

ظاهر

کاشی وینیل

در حالی که کاشی کف وینیل اغلب به گونه‌ای طراحی می‌شود که شبیه کاشی‌های سرامیکی باشد، تقلید به ندرت بسیار قانع کننده است. اکثر افراد می‌توانند تفاوت بین کف وینیل و کف سرامیکی یا سنگی را تشخیص دهند. با این حال، کاشی کف وینیل دارای طیف وسیعی از رنگ‌ها و سبک‌ها است. از دیدگاه طراحی خالص، شما هر انتخابی را که احتمالاً بخواهید خواهید داشت.

کاشی وینیل در مقایسه با کاشی سرامیک

 

کاشی سرامیک

کاشی و سرامیک نیز در طیف وسیعی از رنگ‌ها و سبک‌ها موجود است. هر چند برای انواع کاشی‌های طراحی‌تر هزینه کمی پرداخت خواهید کرد. کاشی و سرامیک به عنوان یک ماده کفپوش اعتبار زیادی به ارمغان می‌آورد. کاشی‌های چینی، به ویژه، در بسیاری از انتخاب‌های بسیار جذاب به عنوان یک متریال کفپوش طراحی شده‌اند.

کاشی وینیل در مقایسه با کاشی سرامیک

بهترین برای ظاهر: کاشی و سرامیک

تعداد کمی از مردم مخالف هستند که کاشی و سرامیک از نظر ظاهری دارای لبه است. هدف از کاشی وینیل، تقلید از کاشی و سرامیک است. معمولاً به راحتی به عنوان نیک شناخته می‌شود.

 

مقاومت در برابر آب و حرارت

هر دو کاشی وینیل و سرامیک از نظر مقاومت در برابر آب قابل مقایسه هستند. زیرا هر دو مواد کاملا ضد آب هستند. با این حال، هر دو دارای درزهایی بین کاشی‌ها هستند که امکان تراوش رطوبت را به لایه زیرین و زیرزمینی ایجاد می‌کند.

 

کاشی وینیل

وینیل به‌عنوان یک ماده کاملاً مصنوعی، کاملاً در برابر آسیب‌های آب مصون است. اما درزهای زیاد بین کاشی‌ها باعث می‌شود که آب بین کاشی‌ها نفوذ کند. بنابراین، وینیل به اندازه ورق وینیل در برابر رطوبت غیر قابل نفوذ نیست. وینیل ممکن است در اثر حرارت شدید آسیب ببیند، که آن را ذوب کرده و می‌سوزاند. علاوه بر این، وینیل می‌تواند گازهای سمی را در صورت آتش گرفتن در خانه آزاد کند.

تخته‌های وینیل لوکس یا کاشی‌ها می‌توانند از نظر نفوذ رطوبت کمی مشکل‌ساز باشند. زیرا اتصالات به اندازه کاشی‌های وینیل استاندارد محکم نمی‌شوند. با این حال، وینیل خود کاملاً ضد آب است و به شرط اینکه ریخته‌ها و گودال‌ها از بین رفته باشند، مشکلاتی وجود ندارد.

 

کاشی سرامیک

کاشی و سرامیک به عنوان یک ماده، در برابر آسیب آب نیز غیر قابل نفوذ است. سطح کفپوش مقاومت خوبی در برابر نفوذ آب دارد اگر درزهای دوغاب به خوبی حفظ شوند و مهر و موم شوند. کاشی و سرامیک نیز در برابر آسیب حرارتی کاملاً غیر قابل نفوذ است.

 

بهترین برای مقاومت در برابر آب و حرارت: کاشی و سرامیک

هر دوی این مواد دارای مقاومت ذاتی خوبی در برابر آسیب آب هستند. اما درزهایی نیز دارند که می‌تواند به رطوبت اجازه دهد تا به سطح زیرین نفوذ کند. با این حال، کاشی و سرامیک عملا در برابر حرارت غیر قابل نفوذ است. در حالی که وینیل به راحتی در اثر حرارت آسیب می‌بیند.

 

مراقبت و نظافت

هم کاشی‌های وینیل و هم کاشی‌های سرامیکی تمیز کردن مواد بسیار آسان هستند. جارو کردن منظم با تمیز کردن دوره‌ای مرطوب با استفاده از محلول صابون ملایم برای مراقبت از هر دو کفپوش واقعاً کافی است.

 

کاشی وینیل

وینیل یکی از ساده‌ترین مواد برای تمیز نگه داشتن کفپوش است.

کاشی وینیل در مقایسه با کاشی سرامیک

کاشی سرامیک

در کاشی‌های سرامیکی، خطوط دوغاب می‌توانند کدر شوند. اگر اجازه داده شود روکش مهر و موم ضعیف شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، شست‌وشوی خوب با یک پاک کننده دوغاب حاوی سفید کننده ضروری است.

 

بهترین برای مراقبت و تمیز کردن: کاشی وینیل

از آنجایی که وینیل دارای خطوط دوغاب برای جمع‌آوری لکه‌ها یا کپک‌ها نیست، وینیل آسان‌تر برای تمیز نگه داشتن کفپوش است.

 

دوام و نگهداری

کاشی وینیل

کاشی وینیل در استفاده معمولی طول عمری حدود 10 سال دارد. وینیل یک ماده ارتجاعی است که تا حدودی نرم و مستعد خراش است. اما تعویض کاشی آسیب دیده کار سختی نیست. این یک فرآیند نسبتاً آسان است که کاشی را گرم کنید تا چسب شل شود. آن را بیرون بکشید، سپس کف را تمیز کنید و یک کاشی جدید را بچسبانید.

 

سرامیک

کاشی و سرامیک ماده بسیار بادوام‌تری است و طول عمر آن 40 سال یا بیشتر است. کاشی‌های آسیب دیده را می‌توان برداشت و جایگزین کرد. خطوط دوغاب روی کاشی و سرامیک باید هر چند سال یکبار مجدداً مهر و موم شوند و در صورت کثیف شدن یا آلوده شدن به کپک تمیز شوند.

 

بهترین برای دوام و نگهداری: کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک یک ماده بسیار سخت با دوام عالی است.

 

نصب و راه اندازی
وینیل

به طور سنتی، وینیل توسط یک چسب چسبنده اعمال می‌شود که در آن ماستیک کفپوش قبل از اینکه کاشی‌ها به صورت جداگانه در جای خود فشرده شوند، روی زمین ماله می‌شود. اما کاشی‌های خود چسب در حال حاضر بازار را تحت سلطه خود دارند. با استفاده از اینها، چسب در کارخانه اعمال می‌شود و با یک کاغذ محافظ پوشانده می‌شود که وقتی زمان قرار دادن کاشی‌ها می‌رسد، پوست کنده می‌شود. وینیل به دلیل سهولت نصب، یکی از مواد مورد علاقه برای کفپوش برای افرادی است که کار خود را انجام می‌دهند.

اشکال مختلفی از تخته‌ها و کاشی‌های وینیل لوکس به‌عنوان کف‌های «شناور» نصب می‌شوند که در آن قطعات جداگانه با یک سیستم قفل محکم که تخته‌ها یا کاشی‌ها را در امتداد لبه‌ها به هم متصل می‌کند، به هم متصل می‌شوند. روش نصب شبیه به روشی است که برای کفپوش‌های لمینت استفاده می‌شود و برای افرادی که انجام می دهند بسیار آسان است.

 

سرامیک

کاشی‌های سرامیکی یا چینی همیشه با چسب نازک نصب می‌شوند. این کار برای چسباندن کاشی‌ها روی لایه‌ای از تخته سیمانی استفاده می‌شود. کاشی‌های جزئی را می‌توان با یک ابزار دستی که کاشی‌ها را می‌چسباند و یا با اره مرطوب برقی برش داد. پس از خشک شدن چسب، درزهای بین کاشی ها با دوغاب پایه ملات پر می‌شود که پس از خشک شدن کامل، مهر و موم می‌شود. در حالی که نصب کاشی و سرامیک کار فشرده‌ای است. نصب کاشی و سرامیک توسط افراد حرفه ای بیشتر رایج است.

 

بهترین برای نصب: کاشی وینیل

وینیل یک ماده کفپوش بسیار آسان برای نصب آن برای کسانی است که خود را انجام می‌دهند. نصب کاشی و سرامیک نسبتاً کار فشرده است. اگرچه مطمئناً انجام این کار برای دست اندرکاران امکان پذیر است.

 

هزینه

وینیل

به طور کلی، وینیل یک نوع کفپوش بسیار ارزان‌تر است، و نصب  آن بسیار آسان است.

 

بهترین برای نصب: کاشی های وینیل

 وینیل یک کفپوش ایده آل برای نصب است. در حالی که نصب کاشی و سرامیک مستلزم کار قابل توجهی است.

 

طول عمر

وینیل

کاشی کف وینیل معمولاً در حدود 10 سال برای جایگزینی آماده می‌شود. اگرچه در شرایط استفاده سبک، طول عمر بیشتری ممکن است.

 

سرامیک

کاشی و سرامیک می‌تواند چندین دهه دوام بیاورد، با طول عمر 40 سال یا بیشتر.

 

بهترین برای طول عمر: کاشی و سرامیک

شکی در مورد آن نیست که کاشی و سرامیک یک ماده کفپوش بسیار بادوام‌تر و با عمر طولانی‌تر است.

 

ملاحظات زیست محیطی

وینیل

کفپوش وینیل حاوی بسیاری از مواد شیمیایی سمی است. در حالی که این مواد در شکل تولید شده از وینیل پایدار هستند. این مواد شیمیایی به طور ایمن در محل‌های دفن زباله تجزیه نمی‌شوند و در صورت سوزاندن مواد، پتانسیل انتشار گازهای سمی وجود دارد. صاحبان خانه‌های آگاه به محیط زیست، نگران استفاده از کفپوش وینیل هستند.

 

سرامیک

سرامیک یک محصول کاملا طبیعی است که هیچ چیز سمی در اجزای آن وجود ندارد. کاشی و سرامیک قدیمی وقتی به محل‌های دفن زباله راه پیدا می‌کند هیچ آلودگی ایجاد نمی‌کند.

 

بهترین برای محیط زیست: کاشی و سرامیک

از آنجایی که کاشی و سرامیک حاوی اجزای شیمیایی نیست، در مورد نگرانی‌های زیست محیطی ماده بهتری است.

 

اندازه‌ها

هر دو وینیل و سرامیک در اندازه‌ها و اشکال بسیار متنوعی هستند. اگرچه کاشی‌های سرامیکی گزینه‌های بیشتری دارند.

 

وینیل

کاشی‌های وینیل به شکل مربع، از 9 تا 18 سانت هستند.

 

سرامیک

کاشی‌های سرامیکی مربعی معمولاً از عرض حدود 3 سانت شروع می‌شوند و تا 18 سانت ادامه دارند. اما آنها همچنین به صورت ورقه‌های کاشی‌های موزاییک کوچک متصل به پشتی مشبک، در اشکال هندسی و مستطیل هستند.

 

بهترین برای اندازه ها: کاشی و سرامیک

کاشی و سرامیک گزینه‌های شکل و اندازه بیشتری نسبت به وینیل دارد.

 

ارزش فروش مجدد

وینیل

کفپوش وینیل معمولاً به عنوان یک کفپوش اقتصادی شناخته می‌شود. اگرچه این در مورد کاشی‌ها یا تخته‌های وینیل لوکس مدرن کمتر صادق است.

سرامیک

کاشی‌های کف سرامیکی یا چینی همیشه به‌عنوان مواد کف‌پوش معتبر توسط متخصصان املاک و خریداران احتمالی خانه در نظر گرفته می‌شوند. به‌ویژه زمانی که کف از کاشی‌های چینی طراحی شده استفاده می‌کند.

 

بهترین برای ارزش فروش مجدد: کاشی و سرامیک

یک کف سرامیکی که به خوبی نگهداری شده باشد همیشه اعتبار و ارزش ملکی بیشتری نسبت به کفپوش کاشی وینیل خواهد داشت.

 

راحتی و صدا

وینیل

کف وینیل، از آنجایی که مواد ارتجاعی دارد، در زیر پا کمی راحت‌تر و آرام‌تر از کاشی و سرامیک سخت هستند.

در آشپزخانه، یک ظرف چینی که روی وینیل ریخته می‌شود ممکن است زنده بماند. در حالی که اگر روی کاشی‌های سرامیکی بیفتد، خرد شدن آن امری مسلم است. اما کفپوش وینیل هنوز هم یک ماده کفپوش نسبتاً سخت است، به خصوص زمانی که روی یک کف بتنی نصب شود.

 

سرامیک

کاشی و سرامیک علاوه بر اینکه بسیار سخت است، یک ماده کفپوش سرد است. مگر اینکه روی یک سیستم گرمایش از کف تابشی نصب شود که آن را به یک سطح دنج تبدیل می کند.

 

بهترین برای راحتی و صدا: وینیل

هر دو مواد کفپوش نسبتاً سفت در زیر پا هستند. اما وینیل از کاشی و سرامیک خارج می‌شود زیرا کمی نرم‌تر است.

 

سخن نهایی

مزایای اصلی وینیل در هزینه پایین و نصب آسان آن نهفته است. در بیشتر مقوله‌های مقایسه، کاشی و سرامیک یک سطح کفپوش برتر است، با ظاهر بهتر، دوام بیشتر و ارزش فروش مجدد بیشتر.

برگرفته از سایت: www.thespruce.com

به این مقاله رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *