سرامیک و چینی محبوب ترین مواد کاشی کاری موجود هستند. اما آیا نقاط قوت و ضعف آنها را می دانید؟

در ظاهر، هر دو کاشی سرامیکی و چینی شبیه به هم هستند و ممکن است متوجه شدن تفاوت بین این دو دشوار باشد. این کاشی ها از نظر اندازه، طرح، رنگ و نقش در گزینه های مختلفی موجود هستند. علاوه بر این، کاشی های سرامیکی و چینی هر دو از خاک رس قرمز یا قهوه ای ساخته می شوند که آنها را دوستدار محیط زیست می کند. توجه داشته باشید که کاشی های چینی نیز نوعی سرامیک هستند که از خاک رس نسبتاً تصفیه شده تر ساخته می شوند. بنابراین، اگر می‌خواهید شروع به بازسازی خانه کنید، جایی که باید بین این دو انتخاب کنید ، کدام یک را باید انتخاب کنید؟

کاشی سرامیک

این کاشی ها فقط برای مناطق با تردد کم یا متوسط مناسب هستند و برای استفاده در فضای باز توصیه نمی شوند. کاشی‌های سرامیکی بسیار متخلخل هستند، از این رو باید نوع‌هایی را تهیه کنید که با لایه‌ای از شیشه مایع لعاب داده می‌شوند، یا باید به طور مرتب آب‌بندی شوند. کاشی های لعاب دار ممکن است لغزنده باشند، بنابراین برای ایمنی بهتر، کاشی های مات را انتخاب کنید.

مزایای کاشی سرامیک

 • میتوان گفت کاشی و سرامیک یک راه حل ارزان و بسیار مقرون به صرفه است.
 • لعاب روی کاشی های سرامیکی به عنوان یک پوشش محافظ عمل می کند که اجازه نمی دهد رنگ ها در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید، محو شوند.
 • کاشی های سرامیکی به راحتی نگهداری می شوند. تمیز کردن معمول کاشی ها شامل استفاده از مواد شوینده ملایم و آب است.

معایب کاشی سرامیک

 • در واقع کاشی های سرامیکی بدون لعاب، بسیار متخلخل هستند. آنها می توانند به راحتی رطوبت و مایعات را جذب کنند و مستعد لکه شدن هستند. برای جلوگیری از جذب و رشد کپک یا قارچ، مهر و موم کردن این کاشی ها با درزگیرهای نافذ ضروری است.
 • بهتر است بدانید کاشی‌های سرامیکی شکننده هستند و در برابر خراشیدگی و ترک خوردن حساس هستند. آنها نمی توانند ضربه اجسام سنگین را تحمل کنند و به راحتی می توانند بشکنند.
کاشی سرامیک در مقابل چینی

توجه : ضروری است که جعبه های اضافی کاشی را پس از نصب کاشی در انبار نگهداری کنید تا در صورت آسیب دیدن برخی از کاشی ها به راحتی با کاشی های مشابه جایگزین شوند.

کاشی چینی

کاشی های چینی در طول فرآیند پخت در معرض دما و فشار بالاتری قرار می گیرند. این یکی از عوامل اصلی تمایز بین این دو کاشی است که باعث می شود کاشی چینی از کاشی  سرامیک قوی تر باشد.

کاشی های چینی را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد:

 برخی از کاشی های چینی بدون لعاب یا تمام بدنه هستند که دارای رنگ در تمام ضخامت کاشی هستند.

 یک سری از کاشی های لعاب دار هستند که فقط در سطح بالایی کاشی رنگ و لعاب دارند.

 کاشی‌های اصلاح‌شده یا بدون درز، جایی که لبه‌های کاشی‌ها پس از پخت بریده می‌شوند تا اندازه‌شان دقیق شود.

یکی دیگر از انواع دیگر ، کاشی های دیجیتال هستند ، یک نوآوری اخیر، که در آن می توان طرح های متعددی را روی کاشی با چاپ با وضوح بالا به دست آورد.

مزایا کاشی چینی

 • تراکم کاشی های چینی بسیار بالاست و یکی از بادوام ترین کاشی های موجود در بازار هستند. آنها برای استفاده در فضای داخلی و خارجی مناسب هستند.
 • ماهیت غیر متخلخل کاشی ها از نفوذ لکه ها و ریزش ها به داخل کاشی ها جلوگیری می کند. از این رو، آنها برای مناطق پر از رطوبت مانند حمام و آشپزخانه ترجیح داده می شوند.
 • مزیت دیگر این است که این کاشی ها ضد لک و خش هستند.
 • از آنجایی که در مورد کاشی‌های با بدنه، رنگ یکنواخت در سراسر کاشی پخش می‌شود، در صورت تراشه‌شدن، آسیب آن قابل مشاهده نیست.

معایب کاشی چینی

 • هزینه و قیمت کاشی های چینی در مقایسه با کاشی های سرامیکی بالاتر می باشد.
 • یکی دیگر از اشکالات این است که آنها از کاشی های سرامیکی سنگین تر هستند.
 • هر دو کاشی چینی و سرامیک بر اساس سختی آنها رتبه بندی می شوند. کاشی های گروه 1 و گروه 2 برای دیوار مناسب هستند. کاشی های گروه 3 برای مناطقی با تردد سبک مناسب هستند. کاشی های گروه 4 و گروه 5 برای مناطق با تردد متوسط و زیاد مناسب هستند.

اگر به دنبال کاشی هایی با ماندگاری طولانی و بدون نیاز به تعمیر و نگهداری برای خانه خود هستید، به شدت توصیه می شود که به جای کاشی و سرامیک از کاشی چینی استفاده کنید.

کاشی سرامیک در مقابل چینی

نکته: برای ظاهری صاف و صیقل، از تزریق اپوکسی استفاده کنید و بین هر کاشی حداقل 2 میلی متر فاصله داشته باشید.

برگرفته شده از سایت :

www.houzz.in

به این مقاله رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *