پارکت لمینت جزء کفپوش‌های محبوب و پرطرفداری است که در انواع رنگ‌های تیره تا روشن به بازار عرضه می‌شود. این تنوع رنگی گاهی افراد را هنگام خرید این محصول دچار سردرگمی می‌کند و آن‌ها را با این سوال مواجه می‌کنند که کدام طیف رنگی را انتخاب کنند، پارکت لمینت تیره یا روشن؟

پارکت لمینت تیره

رنگ‌های تیره‌ی پارکت لمینت بین بسیاری از افراد محبوبیت خاصی دارند. زیرا گرمای ویژه‌ای به محیط می‌بخشند. ضمن این‌که رنگ تیره حسی از قدرت و اقتدار را القا می‌کند پارکت لمینت تیره برای مکان‌های رسمی و کاری گزینه‌ی بسیار مناسبی است. رنگ‌های تیره‌ی پارکت لمینت شامل، فندقی، قهوه‌ای سوخته، ماهگونی، طوسی تیره، جنگلی، قهوه‌ای و چوبی تیره است.

 • ویژگی‌های پارکت لمینت تیره

توجه داشته باشید که پارکت لمینت تیره ویژگی‌های خاصی دارد و از این‌رو برای هر فضایی مناسب نیست. در نتیجه لازم است پیش از خرید این محصول نکاتی را در نظر بگیرید که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. 

 • کاهش بازتاب نور
 • عدم نمایش کثیفی و لک
 • کوچک نشان دادن فضا
 • ایجاد فضایی گرم و صمیمانه
 • ایجاد فضایی رسمی و مجلل

شما می‌توانید با توجه به این ویژگی‌ها تصمیم بگیرید که از پارکت لمینت تیره برای کف فضای مدنظر خود استفاده کنید یا نه.

پارکت روشن

در مقابل پارکت لمینت تیره، پارکت لمینت روشن قرار می‌گیرد. رنگ روشن فضای سرد و خنکی ایجاد می‌کند و بیش‌تر متناسب با سبک‌های مدرن و مینیمال است و با روحیه‌ی جوانان تطابق بیش‌تری دارد. پارکت لمینت روشن، شامل رنگ‌های سفید، کرم، استخوانی، طوسی روشن و خاکستری می‌باشد. این طیف رنگی ضمن بازتاب نور و روشن کردن محیط، منجر به بزرگ‌تر دیده شدن فضای مورد نظر می‌شود.

 ویژگی‌های پارکت لمینت روشن

 لمینت رنگ روشن دارای مزایای خاصی است که در تصمیم شما پیش از خرید تأثیرگذار است. مزایای فوق شامل موارد زیر می‌باشد:

 •  افزایش بازتاب نور
 •  بزرگ نشان دادن فضا و ایجاد تعادل
 •  عدم نمایش گردوغبار
 •  هماهنگ شدن آسان با سایر رنگ‌ها
 •  نواقص بنا را نمایش نمی دهد
 •  مناسب برای سبک مدرن و مینیمال
 •   خط‌وخش را نشان نمیدهد

عوامل مؤثر در انتخاب رنگ پارکت لمینت

قبلا به هر یک از رنگ‌های تیره و روشن پارکت لمینت و ویژگی‌های آن پرداختیم. حال می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که انتخاب رنگ پارکت لمینت تحت تأثیر چه عواملی است.

میزان تردد در مکان مدنظر

یکی از ویژگی‌های پارکت لمینت تیره برعکس رنگ روشن، عدم نمایش لک و کثیفی می‌باشد. به همین دلیل اگر در فضای مدنظر شما رفت‌و‌آمد زیادی صورت می‌گیرد، گزینه‌ی مناسب استفاده از پارکت لمینت تیره است. که مناسب مکان‌های اداری، تجاری و خانه‌هایی است که در آن کودک و یا حیوان خانگی وجود دارد. اما پارکت لمینت روشن برعکس رنگ تیره گرد و غبار را نشان نمی‌دهد در حالی که به سادگی نشان‌دهنده‌ی لک و کثیفی است. همین ویژگی آن را مناسب برای مکان‌های کم رفت‌وآمد می‌کند، ضمن این‌که نیاز به نظافت و نگهداری زیادی دارد.

اهمیت متراژ فضای مورد نظر

مهم‌ترین معیار برای انتخاب رنگ مناسب پارکت لمینت، متراژ واحد است. بدیهیست رنگ‌های تیره فضا را کوچک نشان می‌دهند در حالی‌که طیف رنگی روشن به دلیل بازتاب نور به بزرگ دیده شدن فضا کمک می‌کنند. بر این اساس اگر واحد مدنظر شما مساحت کمی دارد پارکت لمینت روشن انتخاب مناسبی برای آن است. ولی اگر فضای مد نظر شما بزرگ می‌باشد می‌توانید از رنگ‌های تیره برای کفپوش خود استفاده کنید و فضایی خاص و مجلل ایجاد کنید.

توجه به میزان نور فضا

نور از معیارهای مهم و اساسی در انتخاب رنگ پارکت لمینت است زیرا رنگ تیره به دلیل بافتار خاصی که دارد نور را به خود جذب می‌کند. در چنین شرایط اگر فضای شما از نور کافی برخوردار نباشد فضایی تاریک و دلگیر ایجاد می‌شود. با این‌حال اگر فضای مدنظر شما از نور طبیعی کافی برخوردار است شما می‌توانید از طیف رنگی تیره برای لمینت خود استفاده کنید.
جالب است بدانید رنگ‌های روشن نور را جذب خود نمی‌کنند و میزان بسیار زیادی از نور را به محیط ساطع می‌کنند. بنابراین اگر فضای شما نور کمی دارد پارکت لمینت روشن بهترین انتخاب برای شما است.

پارکت لمینت تیره یا روشن

در نظر گرفتن سبک دکوراسیون

هنگام انتخاب رنگ پارکت لمینت لازم است به سبک دکوراسیون فضای مورد نظرتان توجه کنید. هر سبکی از طیف رنگی خاصی تبعیت می‌کند. ترکیب رنگ با سایر عناصر مانند نور، نوع وسایل و نحوه‌ی چیدمان سبک خاصی را ایجاد می‌کند. کلا رنگ‌های تیره مناسب برای سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک است و رنگ‌های روشن نیز با سبک‌های مدرن و مینیمال تناسب دارند.

رنگ دیوار و مبلمان

از دیگر عوامل تأثیرگذار در انتخاب رنگ پارکت لمینت، رنگ دیوارها و سایر وسایل است. طراحان همواره تأکید می‌کنند که برای ایجاد محیطی چشم‌نواز و زیبا ترکیبی از رنگ‌ها مورد استفاده قرار گیرد. بهمین دلیل هنگام انتخاب پارکت لمینت به رنگ دیوار و سایر وسایل خود دقت کنید. اگر آن‌ها رنگ روشنی داشتند برای ایجاد تناسب لمینت را از رنگ تیره انتخاب کنید و برعکس.

پارکت لمینت تیره یا روشن

کاربری مکان موردنظر

برای دفاتر کار خود بهتر است از پارکت لمینت رنگ تیره استفاده کنید. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد این طیف رنگی نمادی از قدرت و اقتدار است و شما به این شکل می‌توانید روی کارمندان و مشتریان خود تأثیر بگذارید. ضمن این‌که این طیف رنگی دیرتر کثیف می‌شود و برای محیط‌های پرتردد مفید است. پیشنهاد می‌شود برای محیط‌های مسکونی نیز لمینت اتاق خواب رنگ تیره‌ای داشته باشد. چون رنگ‌های تیره فضایی گرم و دنج ایجاد می‌کنند.

سلیقه‌ی شخصی

در انتخاب رنگ پارکت لمینت سلیقه‌ی شخصی خودتان را فراموش نکنید. در هر صورت آن مکان برای شماست و قرار است که وقت زیادی را در آن جا صرف کنید. پس داشتن فضایی مطابق با سلیقه‌ی شخصی‌تان اهمیت بسیار بالایی دارد. فی الواقع هیچ قانونی در تزیین خانه وجود ندارد و همه چیز به ترجیح و سلیقه‌ی شخصی شما بستگی دارد.

به طور کلی می‌توان گفت، رنگ از عناصر مهم در دکوراسیون به شمار می‌رود. هنگام انتخاب هر محصولی یکی از دغدغه‌های اصلی خریداران رنگ آن است. وقتی میخواهید پارکت لمینت انتخاب کنید هم این امر خود را نشان می‌دهد و دغدغه‌ی بسیاری از افراد رنگ پارکت لمینت است. بطوری که بین پارکت لمینت تیره و پارکت لمینت روشن دچار سردرگمی می‌شوند.

ما در این مقاله سعی کردیم به هر یک از رنگ‌های تیره و روشن پارکت لمینت و ویژگی‌های آن بپردازیم. شما می‌توانید با مراجعه به بخش محصولات وب‌سایت راشین انواع پارکت لمینت در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف را مشاهده نمایید. ضمن داشتن هرگونه پرسش نیز کارشناسان با تجربه‌ی ما آماده‌ی پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *