پارکت لمینت جزء آن دسته از کفپوش‌‌ها به شمار می‌رود که به دلیل ظاهر زیبا و مزایای ویژه‌ای که دارد، محبوبیت بالایی پیدا کرده است. اما همانطور که می‌دانید ظاهر زیبا و خیره‌کننده‌ی هر محصولی، به تمیزی و براق بودن آن محصول بر می‌گردد. از این‌رو در این مقاله قصد داریم همه ‌چیز درباره‌ی نظافت پارکت لمینت را مورد بررسی قرار دهیم.

اهمیت نحوه نظافت پارکت لمینت

پارکت لمینت چه در منازل مسکونی و چه در محیط‌های اداری و تجاری، به مرور زمان و به دلیل تردد زیاد، کثیف می‌شود. همچنین در صورت عدم نظافت، گرد‌و‌غبار و لک را به خود جذب می‌کند. زمانی که آلودگی روی سطح لمینت می‌نشیند، شفافیت خود را از دست می‌دهد و ظاهر زیبایش خدشه‌دار می‌شود. به همین دلیل نظافت پارکت لمینت یک مسئله مهم به حساب می‌آید. درواقع طول عمر و زیبایی ظاهری پارکت لمینت بستگی زیادی به نظافت آن دارد. در نظافت پارکت لمینت نیز باید به شیوه‌ی نظافت، وسایل مورد استفاده در نظافت و همچنین تعداد دفعات نظافت توجه کرد.

شیوه‌های نظافت پارکت لمینت

توجه داشته باشید که شیوه نظافت پارکت لمینت با سایر کفپوش‌ها متفاوت است و روش‌های خاصی برای نظافت آن وجود دارد. به همین دلیل شناختن نقاط ضعف پارکت لمینت و دانستن شیوه‌های صحیح نظافت پارکت لمینت امری ضروری است. اگر شما با این روش‌ها آشنا نیستید نگران نباشید، چون ما قصد داریم در این بخش به طور کامل به شیوه‌ها صحیح نظافت پارکت لمینت بپردازیم.

نظافت روزانه

بهترین روش برای نظافت پارکت لمینت و مراقبت از آن، نظافت روزانه‌ی آن است. شما برای این‌کار ابتدا باید سطح لمینت را جارو بزنید؛ برای این کار از با جاروهای دستی نرم یا فرچه‌ی نرم جاروبرقی استفاده کنید. جارو کردن سطح پارکت لمینت باعث می‌شود که زباله‌های ریز و لایه‌های گرد‌و‌غبار از درزهای لمینت پاک شوند و لمینت از حالت کدری خارج شود. در مرحله‌ی بعد با استفاده از یک دستمال نرم و نم‌دار و یا تی‌های نرم سطح پارکت لمینت را دستمال بکشید تا سطح لمینت از هر نوع لک، گردو‌غبار و آلودگی پاک شود. در نهایت با یک دستمال خشک رطوبت را بگیرید. به این شیوه شما می‌توانید بدون وارد شدن هر نوع آسیبی به طور روزانه پارکت لمینت خود را تمیز کنید.

نظافت پارکت لمینت

توجه به درجه رطوبت و درجه دمای آب

دقت کنید که پارکت لمینت در برابر آب و رطوبت حساسیت بالایی دارند. از این‌رو توصیه می‌شود که به هیچ وجه از آب برای شستشوی پارکت لمینت استفاده نکنید. درواقع درست است که پارکت لمینت‌هایی که امروزه تولید می‌شوند از کیفیت بالا و مقاومت زیاد در برابر آب برخوردارند. ولی این‌ به معنای ضد آب بودن آن‌ها نیست و امکان متورم شدن تایل‌ها در صورت مجاورت زیاد با رطوبت، بسیار بالا است. در نتیجه لازم است که در صورت لزوم از مقدار بسیار کمی از آب استفاده کنید. ضمن این‌که بعد از شستشو بلافاصله با دستمال نرم آن را خشک کنید و رطوبتش را به طور کامل بگیرید. با این کار مانع نفوذ آب و رطوبت از قسمت نقاط اتصال تایل‌ها به سطوح زیرین لمینت می‌شوید.
نکته‌ی دیگر توجه به به میزان درجه‌ی آبی است که از آن برای نظافت پارکت لمینت استفاده می‌کنید. بهتر است که از آب ولرم و به مقدار خیلی کم برای شستشوی بخش‌هایی که نیاز ضروری به شستشو و نظافت دارند استفاده کنید.

نوع دستمال

نوع دستمالی که با آن سطح پارکت لمینت را تمیز می‌کنید مهم می‌باشد. این دستمال به هیچ‌وجه نباید زبر و ضخیم باشد. پارچه‌های زبر در دراز مدت به لایه‌ی اولیه‌ی لمینت آسیب می‌زنند و سطح آن را دچار خط‌وخش می‌کنند. دستمال‌های نرم و نانو بهترین ابزار برای نظافت پارکت لمینت می‌باشند.

نوع شوینده

از دیگر موارد موردتوجه در نظافت پارکت لمینت شوینده‌های مورد استفاده است. در واقع همواره تاکید می‌شود که از شوینده‌های شیمیایی به دلیل داشتن مواد شیمیایی مانند آمونیاک و آنزیم‌های مختلف استفاده نشود. همچنین به هیچ‌وجه استفاده از سرکه و جوش شیرین هم پیشنهاد نمی‌شود زیرا منجر به پوسیدگی و خوردگی لایه‌ی محافظ لمینت می‌شود. درواقع بهترین روش برای شستسوی پارکت لمینت، دستمال نم‌دار و یا استفاده از محلول‌های مخصوص پارکت لمینت است.

نوع براق کننده

برای ایجاد شفافیت در سطح لمینت خود نباید از هر براق‌کننده‌ای استفاده کنید. امروزه براق‌کننده‌های زیادی با برندهای متفرقه در بازار موجود است. ولی به این معنا نیست که می‌توان از آن‌ها برای براق کردن پارکت لمینت استفاده کرد.
همچنین برای جلوگیری از وارد شدن هرگونه آسیب بهتر است از واکس و پولیش زدن سطح لمینت جلوگیری کنید. زیرا این مواد به لایه‌ی محافظ لمینت آسیب وارد می‌کند.

نظافت پارکت لمینت

پاک کردن سریع مواد آسیب‌زا از روی پارکت لمینت

توجه داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس لازم است که از پارکت لمینت خود در برابر مواد مختلف محافظت کنید. با این حال امکان آلوده شدن پارکت لمینت با موادی که به طور روزمره بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند وجود دارد. در ادامه به شیوه‌هایی مناسب برای پاک کردن این مواد از روی لمینت می‌پردازیم.
پارافین: برای پاک کردن پارافین از روی لمینت ابتدا باید اجازه دهید که پارافین کاملا خشک شود. در مرحله‌ی بعد با استفاده از یک تکه یخ پارافین را کاملا سرد کنید. در نهایت به کمک کاردک به آرامی و بدون فشار آوردن تکه‌های پارافین را جدا کنید.

آدامس

شیوه‌ی پاک کردن آدامس از روی لمینت مانند پاک کردن پارافین است و تنها کافی است با یک تکه یخ آن را سرد کنید و سپس با یک کاردک به آرامی از سطح لمینت جدا کنید.

لاک

برای پاک کردن لاک می‌توانید یک تکه پنبه را به استون آغشته کنید و روی قسمت لکه‌دار بزنید و به آرامی آن را پاک کنید.

رنگ شیمیایی

رنگ شیمیایی نمونه‌ی دیگری از موادی است که ممکن است هنگام رنگ‌آمیزی دیوارها روی لمینت بریزد. البته که برای جلوگیری از این کار می‌توانید سطح لمینت را با پارچه و پوشش‌های دیگر بپوشانید. ولی به هر صورت اگر روی لمینت شما رنگ ریخت می‌توانید یک تکه دستمال نخی را آغشته به مقدار کمی از تینرهای فوری که بدون بو هستند بکنید و به آرامی قسمت آلوده شده را تمیز کنید.

چربی غذا

امکان ریخته شدن غذای چرب و نفوذ چربی بر روی لمینت بسیار است. برای پاک کردن چربی‌ها می‌توانید از مقداری شیشه‌شو و یا دستمال نم استفاده کنید.

برای افزایش طول عمر هر محصولی باید شیوه‌های نگهداری صحیح از آن را به کار برد. از این‌رو سعی ما در این مقاله این بود که به اهمیت نظافت پارکت لمینت و شیوه‌های صحیح آن بپردازیم. 

نظافت پارکت لمینت با وجود سادگی، اصول خاصی دارد و نمی‌توان از شیوه‌های نظافت سایر کفپوش‌ها برای آن‌ استفاده کرد. 

شما می‌توانید با رعایت این اصول ضمن این‌که از یک کفپوش زیبا بهره می‌برید، طول عمر پارکت لمینت خود را نیز افزایش دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *