یکی از ارزان‌ترین و در عین‌حال کاربردی‌ترین انواع کفپوش، کفپوش رولی است. این کفپوش از جنس پی وی سی است و کاملا ضد آب است و به همین دلیل برای مناطق مرطوب بسیار مناسب است. اگر به فکر نصب این کفپوش هستید بهتر است که با مراحل نصب کفپوش رولی به طور کامل آشنا شوید.

نصب کفپوش رولی

در ابتدا بگوییم کفپوش رولی چیست؟ این کفپوش نوعی از کفپوش‌های وینیل است که از پلاستیکی به نام پلی وینیل کلراید (PVC) که از مشتقات نفتی است تولید می‌شود. این ماده در اثر حرارت به ورقه‌های نازک تبدیل و در نهایت رول می‌شود. هر رول این کفپوش عرض 2 متر و ضخامت 2 میلی‌متر دارد. از مهم‌ترین مزایای کفپوش رولی که آن را تبدیل به یک کفپوش کاربردی کرده است، قیمت مناسب و ضد آبی است.

نصب کفپوش رولی اصول خاصی دارد و برای نصب آن باید دو فاکتور مهم دقت و سرعت رعایت شود. پس بهتر است که نصب را به نصاب حرفه‌ای بسپارید. در ادامه به مراحل نصب کفپوش رولی می‌پردازیم.

انجام زیرسازی

اولین مرحله برای نصب کفپوش رولی انجام زیرسازی‌های لازم و آماده‌سازی کف است. بدون زیرسازی، بهترین کفپوش هم دوام نمی‌آورد و خیلی زود از بین می‌رود. درواقع چون کفپوش رولی ضخامت کمی دارد به سادگی حالت کف را به خودش می‌گیرد و در صورت وجود ناهمواری، کفپوش ظاهری زشت پیدا می‌کند.

لازم است که پیش از نصب، کفپوش قدیمی را کاملا از کف جدا کنید. اگر کف شما موزائیک یا سرامیک است و دچار شکستگی است باید بخش آسیب ‌دیده با ترکیب سیمان و چسب چوب کاملا تعمیر شود.

پیشنهاد می‌شود که قرنیزها را هم جدا کنید، زیرا قرنیز هم مانعی برای چسبندگی کامل کفپوش به شمار می‌رود. می‌توانید بعد از اجرای کفپوش، دوباره اقدام به نصب قرنیز کنید.

نظافت کف

بعد از انجام زیرسازی به احتمال قوی سطح شما آلوده میشود. پس لازم است که به طول کامل سطح را نظافت کنید و آن را از هرگونه آلودگی، گردوغبار و چربی پاک کنید.

اندازه‌گیری دقیق فضای مدنظر

برای این‌که بدانید چه‌مقدار کفپوش لازم دارید و از  اصراف آن و صرف هزینه‌ها‌ی بیش‌تر جلوگیری کنید باید فضای خود را به شکل دقیق اندازه‌گیری کنید.

انتخاب چسب مناسب

برای این‌که نصب و اجرای کفپوش شما بدون نقص انجام شود نیاز است که از چسب مخصوص و مناسبی استفاده کنید. درواقع اهمیت چسب تا جایی است که اگر در انتخاب آن دقت نشود می‌تواند هزینه‌های زیادی را روی دست شما بگذارد. اصولا چسب‌های مخصوص برای نصب کفپوش از تینر تولید می‌شوند و خیلی سریع عمل می‌کنند. به همین دلیل که خیلی زود خشک و سفت می‌شود باید نصاب کاملا حرفه‌ای باشد و سرعت عمل بالایی نیز داشته باشد.

نصب کفپوش رولی

جهت دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در کلینیک ساختمانی ایده آرای راشین

 در ارتباط  باشید.

اجرا و نصب کفپوش

بعد از انجام تمامی مراحل پیشین، نوبت به نصب کفپوش رولی می‌رسد. نکته‌ی مهم در این مرحله، رعایت دمای مناسب برای نصب است. اصولا بهترین دما برای نصب، 20 تا 30 درجه سانتی‌گراد است.  پس لازم است که دما به این درجه برسد و اگر کف شما دارای نم و رطوبت است، اجازه دهید کاملا خشک شود.

سپس باید کفپوش را در یک مکان بزرگ باز کنید و اندازه موردنیاز را با کاتر یا جسم تیز برش بزنید. بعد کف را آغشته به چسب مخصوص کنید. لازم است این مرحله را با دقت بالا انجام دهید و کف را به طور کاملا یکدست چسب‌ بزنید. سپس به آرامی رول کفپوش را باز کنید و با دقت و البته سرعت، نصب کفپوش را آغاز کنید. بهتر است از جسمی مانند حوله پیچ برای وارد کردن فشار به رول پی وی سی استفاده کنید تا نصب به طور کامل انجام شود. همچنین این کار مانع از ایجاد حباب در سطح کفپوش می‌شود.

مسئله‌ی حائز اهمیت دیگر در این مرحله چسباندن کنج‌ها و بخش‌های زاویه‌دار و چهارچوب‌ها و … است. نصب این بخش ها باید با دقت بسیار زیاد انجام شود تا کار کاملا تمیز باشد. در نهایت نصب کفپوش به اتمام می‌رسد و باید به مدت یک تا دو روز از تردد، چیدن وسایل و … بر روی کفپوش جلوگیری کنید تا چسب به طور کامل خشک شود.

نصب قرنیز

بعد از این‌که نصب کفپوش به اتمام رسید نوبت به نصب قرنیز می‌رسد. با این کار شما به طور کامل درز و شکاف‌های کنار دیوارها را پوشش می‌دهید. با این کار خیالتان از درز دادن  کفپوش از لبه‌های دیوار راحت می‌شود و ضمن این‌که کار نهایی ظاهری بسیار زیباتر و تمیزتری خواهد داشت.  

همان‌طور که مطالعه کردید کفپوش رولی به دلیل قیمت پایین و سایر مزایایی که دارد، جزء کفپوش‌های محبوب و پرکاربرد محسوب می‌شود.

 با وجود این‌که کفپوش رولی نصب آسانی دارد ولی بهتر است توسط نصاب حرفه‌ای نصب شود.

به این مقاله رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *