باتوجه به این‌که پارکت لمینت دارای درجه‌های سایشی مختلفی است. و از نظر مقاومت در طبقه‌های مختلفی قرار می‌گیرد، بسیار پرکاربرد است. به همین دلیل در مکان‌های مختلف قابل نصب است. ولی سوالی که شاید برای خیلی از افراد پیش بیاید. این است که آیا پارکت لمینت قابل نصب روی پله است؟ امروزه بسیاری از افراد و همچنین طراحان حوزه‌ی دکوراسیون علاقه‌ی زیادی به پارکت لمینت پله دارند. به دنبال شکل‌گیری این سوال و سوال‌های دیگری مانند مزایا و معایب پارکت لمینت پله چیست؟ یا  آیا پله‌های لمینتی ضریب  لغزش را افزایش می‌دهند؟ و … در این مقاله می‌خواهیم به نصب پارکت لمینت روی پله بپردازیم. 

همان‌طور که می‌دانید نصب پارکت لمینت کار ساده‌ای است. و از این‌رو نصب پارکت لمینت پله نیز کار چندان دشواری نیست. با این وجود نیازمند رعایت نکات خاصی است .و نصب آن باید حتما توسط نصاب حرفه‌ای صورت گیرد. در ادامه به مراحل نصب پارکت لمینت پله می‌پردازیم.

انتخاب پارکت لمینت مناسب

اولین قدم برای نصب پارکت لمینت، توجه به نوع و سبک پارکت لمینت است. در رابطه با پارکت لمینت پله باید به کارکرد آن بیش‌تر از ظاهرش توجه کنید. درواقع پارکت لمینت پله باید بافت سخت و زبر داشته باشد. تا امکان لغزش کم‌تر شود. ضمن این‌که صدا دادن و جیرجیر کردن پارکت لمینت هنگام حرکت آزاردهنده است. و از این‌رو باید از لمینتی استفاده کنید که صدا ندهد.

هم دمایی پارکت لمینت با دمای محیط

پس از انتخاب یک پارکت لمینت مناسب، حالا نوبت به هم دمایی آن با دمای محیط می‌رسد. در این مرحله تنها کافی است که قطعه های لمینت را به مدت 48 ساعت در محیط مورد نظر قرار دهید. تا با دمای محیط یکی شود. انجام این کار به این دلیل توصیه می‌شود. که اندازه‌ی پارکت لمینت پس از نصب، بر اثر انبساط و انقباض تغییر می‌کند. پس پیش از نصب باید دمای لمینت و محیط یکسان شوند.

انجام زیرسازی‌های لازم

پیش از نصب پارکت لمینت باید به طور کامل زیرسازی‌های لازم را انجام دهید. برای مثال در صورتی که پله‌های شما از قبل کفپوش خاصی داشته باید آن را بردارید. ضمن این‌که وجود هرگونه رنگ، چسب، منگنه و … نیز مانع نصب است و باید برداشته شوند و کف کاملا صاف شود.

اندازه‌گیری پله‌ها و برش دادن پارکت لمینت

در این مرحله از نصب پارکت لمینت پله، باید ابتدا پله را به طور دقیق اندازه‌گیری کنید و مقدار مورد نظر را برش بزنید. گاه ممکن است که لازم باشد از دو قطعه در کنار یکدیگر برای پوشش پله استفاده کنید.

به طور کلی پله دارای سه بخش اصلی است که باید لمینت‌های موردنیاز برای این سه بخش را برش بزنید و آماده کنید. این قطعات شامل:

  1. قطعات آج (کف پله، جایی که روی آن پا گذاشته می‌شود.)
  2. قطعات جلویی (قطعه‌ی جلویی پله که به شکل عمودی است.)
  3. سطح بین پله (قطعه گوشه‌ای که یک برآمدگی ایجاد می‌کند)

نصب پارکت لمینت روی پله

اولین بخش از پله که باید لمینت آن نصب شود، قسمت آج پله است. در این مرحله از نصب پارکت لمینت پله باید ابتدا پله را چسب‌کاری کنید. برای این کار باید از چسب چوب باکیفیت استفاده کنید. بعد از انجام چسب‌کاری نوبت به نصب قطعه لمینت روی پله می‌رسد. توجه کنید که پس از نصب نباید روی پله بایستید تا کاملا خشک شود. پس بهتر است نصب را از پله‌ی بالایی به سمت پایین آغاز کنید.

نصب قسمت جلویی پله

در مرحله‌ی بعدی از نصب پارکت لمینت پله، باید قطعات قسمت جلویی یا عمودی پله را نصب کنید. این مرحله نیز مشابه مرحله‌ی پیش است. ابتدا چسب چوب را به بخش مورد نظر بزنید. و قطعه را در جای دقیق خود قرار دهید. چند دقیقه محکم فشار دهید تا به خوبی بچسبد. حواس‌تان را جمع کنید تا تخته به طور کامل بین دو تخته‌ی اصلی بالایی و پایینی قرار بگیرد.

سطح بین پله را نصب کنید

حالا نوبت به نصب قطعه‌ی میانی می‌رسد. برای پوشش این بخش از پله باید از ابزار نبشی استفاده کنید. ابتدا مقداری چسب چوب به لبه‌ی پله بزنید و بعد نبشی را در محل خودش جاگیر کنید و محکم فشار دهید. در این مرحله از نصب پارکت لمینت پله، محکم‌کاری حکم می‌کند که نبشی را به پله پیچ کنید. برای این کار با کمک مته، پیچ را به مرکز لبه پیچ کنید. با استفاده از بتونه‌ی چوب می‌توانید جای پیچ‌ها را بپوشانید.

نظافت پله ها

حالا نوبت به تمیز کردن پله‌ها می‌رسد. هر گونه آلودگی را پاک کنید. پله باید از وجود هرگونه بتونه و چسب اضافی و… کاملا پاک شود.

عدم تردد روی پله به مدت یک شبانه روز

برای این‌که چسب زیر کار به خوبی خشک شود و قطعه ها از جای خود تکان نخورند، باید به مدت یک روز از تردد روی پلکان خودداری کنید.

جهت دریافت مشاوره تخصصی به صورت کاملا رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نصب پارکت لمینت روی پله قطعا به زیبایی فضای مورد نظر می‌افزاید. و ضمن این‌که پله‌ها و کف محل موردنظر کاملا یکدست می‌شود. نصب پارکت لمینت پله نیاز به دقت و اصول خاصی دارد. 

در این مقاله سعی کردیم تا مراحل نصب پارکت لمینت پله را  توضیح دهیم.

 امیدواریم که این مقاله به شما در نصب پارکت لمینت پله کمک کرده باشد.

 اگر قصد خرید پارکت لمینت دارید، پیشنهاد ما مراجعه به بخش محصولات وب‌سایت راشین و مشاهده‌ی انواع پارکت لمینت در طرح و رنگ‌های متنوع است.

  • اندازه گیری پارکت لمینت
  • ابزارهای نصب پارکت لمینت
  • مزایای استفاده از پارکت لمینت
3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *