در این مقاله در مورد مقایسه کاشی چینی در مقابل کاشی و سرامیک توضیح خواهیم داد. آیا این موضوع بین دو نوع ماده کاملاً متفاوت است یا صرفاً یک جنگ لفظی است؟

برای مصرف کنندگان، اصطلاحات پرسلن و سرامیک اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، گویی که آنها یک چیز هستند. این قابل درک است زیرا کاشی‌های سرامیکی و چینی برای کاربردهای یکسانی استفاده می‌شوند. به روشی مشابه نصب می‌شوند و تا حد زیادی مزایا و معایب مشابهی با مواد کفپوش یا سطح کف دارند.

در عین حال، فروشگاه‌های کاشی ممکن است ادعای دنیایی از تفاوت بین این دو را داشته باشند. احتمالاً برای توجیه شهرت چینی، کشش و قیمت‌های بالاتر آن. آیا واقعاً تفاوتی بین کاشی چینی و سرامیک وجود دارد؟

کاشی چینی و سرامیک هر دو قسمتی از یک مجموعه بزرگ‌تر کاشی‌ها می‌باشند که عموماً می‌توان آنها را سرامیک نامگذاری کرد. دسته‌ای که شامل تمام کاشی‌های سفت و سختی است که از خاک‌های خاکی طبیعی شکل گرفته و در اثر حرارت سخت شده‌اند. با این حال، در صنعت کاشی مدرن، کاشی‌های چینی دسته‌بندی خاص خود را اشغال می‌کنند، که در آنجا اختصاص داده می‌شوند. زیرا دارای مشخصات خاصی هستند.

 

چینی در مقابل کاشی و سرامیک

سوال مهم این است که آیا کاشی می‌تواند مجموعه‌ای از معیارهای جذب آب بسیار کنترل شده را برآورده کند؟ هم کاشی و سرامیک و هم کاشی چینی معمولاً یک لعاب سطحی دارند، که تشخیص آنها را از یکدیگر سخت می‌کند.

 

کاشی چینی

کاشی چینی دارای نرخ جذب آب 0.5 درصد یا کمتر است که توسط انجمن آمریکایی آزمایش و مواد (ASTM)، تعریف شده است. باید 24 ساعت در آب بنشینید. سپس دوباره وزن می‌شود. اگر وزن کاشی در اثر جذب آب در سطح آن کمتر از نیم درصد بیشتر باشد، چینی محسوب می‌شود.

برای دستیابی به این چگالی، از مخلوط خاک رس کائولن استفاده می‌شود که در مقایسه با بیشتر خاک‌های سرامیکی ریزتر و خالص‌تر می‌باشد. در بیشتر مواقع شامل سطوح قابل توجهی از کوارتز و فلدسپات مخلوط شده می‌باشد. کاشی‌های چینی در دماهای بین 2200 تا 2500 درجه فارنهایت پخته می‌شوند. برای مصرف کننده، در کل می‌گوییم پرسلن کاشی متراکم، ریزدانه و صافی می‌باشد که نسبت به کاشی و سرامیک معمولی در برابر آب مقاوم‌تر است.

مقایسه کاشی چینی در مقابل کاشی و سرامیک

کاشی سرامیک

کاشی که به عنوان سرامیک تعریف می شود از خاک رس درشت تر با نسبت کمتری از خاک رس کائولن استفاده می کند. به طور کلی فاقد برخی از مواد افزودنی مورد استفاده در خاک رس چینی است. کاشی و سرامیک در دمای پایین‌تر پخته می‌شود. معمولاً بیش از 1650 درجه فارنهایت نیست. کاشی و سرامیک می‌تواند کمی بیشتر از کاشی چینی در معرض نفوذ آب باشد. اگرچه کاشی و سرامیک لعاب‌دار باشد این تفاوت‌ها نسبتاً ناچیز است.

مقایسه کاشی چینی در مقابل کاشی و سرامیک

 

مقایسه ظاهر کاشی چینی در مقابل سرامیک

کاشی و سرامیک و چینی هر دو اغلب با پوشش سطحی لعاب دار تولید می‌شوند و در یک نگاه ممکن است قابل تشخیص نباشند.

 

کاشی چینی

یکی از نوآوری‌های اخیر در کاشی‌های چینی، توانایی ساخت آن‌ها به گونه‌ای شبیه به مواد مختلف است. در حالی که کاشی و سرامیک به طور کلی دارای رنگ و طرح ثابت است، کاشی‌های چینی در دسترس هستند که به طور قابل توجهی در تقلید از سنگ‌های طبیعی مانند سنگ مرمر یا حتی دانه‌های چوب خوب هستند. این امر کاشی چینی را به انتخابی عالی تبدیل می‌کند که می‌خواهید ظاهر چوب را بدون آسیب پذیری چوب در برابر آب داشته باشید.

 

کاشی سرامیک

بیشتر کاشی‌های سرامیکی که به عنوان چینی طبقه‌بندی نمی‌شوند، یک رنگ ثابت هستند. نمی‌توان دانه‌های چوب یا سنگ طبیعی را با کاشی‌های سرامیکی معمولی شبیه‌سازی کرد.

 

بهترین برای ظاهر: کاشی چینی

کاشی چینی از نظر ظاهری دارای لبه است. به این دلیل ساده که در رنگ‌ها، طرح‌ها و پوشش‌های سطحی بیشتر، از جمله کاشی‌هایی که شبیه دانه‌های چوب و سنگ طبیعی هستند، موجود است.

 

مقاومت در برابر آب و حرارت

سرامیک و چینی هر دو مقاومت بسیار خوبی در برابر گرما دارند و گاهی اوقات روی کانترها استفاده می‌شوند.

 

کاشی چینی

کاشی چینی متراکم تر، سنگین تر و در برابر آب نفوذ ناپذیرتر است. بنابراین انتخاب بهتری نسبت به کاشی‌های سرامیکی برای مکان‌های بیرونی است. اگرچه استفاده در فضای باز فقط در آب و هوای معتدل توصیه می‌شود. چینی مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت دارد و آن را به انتخاب خوبی برای سطوح میز تبدیل می‌کند.

 

کاشی سرامیک

کاشی و سرامیک تا حدودی بیشتر مستعد نفوذ رطوبت است، اگرچه اگر کاشی لعاب دار باشد، تفاوت ها بسیار کم است. تا زمانی که صورت کاشی و سرامیک لعاب دار و در شرایط خوبی باشد، صورت در برابر آب مقاومت می‌کند.

قسمت‌های بدون لعاب پشت یا کنار کاشی در برابر آب مقاومت نمی‌کنند. کف کاشی و سرامیک که در ملات نازک تعبیه شده است معمولاً با آب تماس نخواهد داشت. به طور مشابه، کناره‌های کاشی که با دوغاب پر شده‌اند، نباید نفوذ آب را تجربه کنند.

کاشی و سرامیک مقاومت بسیار خوبی در برابر حرارت دارند که آنها را به گزینه‌ای مناسب برای میزهای میز تبدیل می‌کند.

 

بهترین برای مقاومت در برابر آب و حرارت: کاشی چینی

پرسلن مقاومت کمی در برابر آب دارد و استفاده از آن را در مکان‌های بیرونی در مناطق با آب و هوای معتدل امکان پذیر می‌کند. کاشی و سرامیک به طور کلی برای مکان‌های بیرونی در هر محیطی توصیه نمی‌شود.

 

مراقبت و نظافت

کاشی چینی

کاشی چینی به راحتی با تمیز کردن مرطوب با محلول ملایم صابون آب تمیز می‌شود. دوغاب سیمانی که درزهای بین کاشی‌ها را پر می‌کند باید به طور دوره‌ای آب بندی شود تا از لکه‌ها و کپک جلوگیری شود.

 

کاشی سرامیک

کاشی و سرامیک نیازهای مراقبت و تمیزکاری مشابه کاشی و سرامیک را دارد( شستشوی معمولی مرطوب و آب بندی درزهای دوغاب).

مقایسه کاشی چینی در مقابل کاشی و سرامیک

 

بهترین برای مراقبت و تمیز کردن: گره خورده

کاشی چینی و سرامیک نیازهای یکسانی برای مراقبت و نظافت دارند.

 

دوام و نگهداری

کاشی چینی

خاک رس‌های چینی متراکم‌تر و در نتیجه کمتر از خاک‌های سرامیکی متخلخل هستند. این امر کاشی چینی را نسبت به کاشی و سرامیک سخت‌تر و در برابر رطوبت غیر قابل نفوذتر می‌کند. به دلیل ترکیب بدنه آن، از کاشی و سرامیک بادوام‌تر و برای استفاده های سنگین مناسبتر است. یک کاشی چینی را تراشه کنید و رنگ آن تا آخر ادامه پیدا کند. در نتیجه، آسیب تقریباً نامرئی است. پرسلن یک ماده آسان برای نگهداری است. فقط نیاز به آب بندی دوره‌ای خطوط دوغاب دارد.

کاشی سرامیک

یک کاشی سرامیکی را تراشه کنید و رنگ متفاوتی در زیر لعاب بالایی پیدا کنید. به این معنی که احتمالاً براده‌ها کاملاً قابل مشاهده هستند. خاک رس مورد استفاده برای کاشی و سرامیک نسبت به خاک رس چینی چگالی کمتری دارد. به این معنی که کاشی‌های سرامیکی تا حدودی بیشتر در معرض ترک خوردن و شکستن هستند. کاشی‌های سرامیکی بدون لعاب ممکن است نیاز به درزگیرهایی داشته باشند که روی کل کاشی اعمال شود، نه فقط روی خطوط دوغاب.

 

بهترین برای دوام و نگهداری: کاشی چینی

کاشی‌های چینی به‌عنوان یک ماده سخت‌تر که رنگ ثابت‌تری دارد، قوی‌تر و بادوام‌تر هستند. براده‌ها کمتر دیده می‌شوند.

 

مقایسه نصب و راه اندازی کاشی چینی در مقابل سرامیک

هر دو شکل کفپوش کاشی با استفاده از روش های مشابه نصب می‌شوند. کاشی‌ها با استفاده از چسب نازک بر پایه ملات به لایه زیرین تخته سیمانی چسبانده می‌شوند. هنگامی که کاشی ها گیر می‌کنند، درزهای بین کاشی‌ها با دوغاب پایه ملات پر می شود. پس از خشک شدن در برابر رطوبت مهر و موم می‌شود. تفاوت‌های جزئی در نحوه کار با کاشی و سرامیک و کاشی چینی بر اساس تراکم متفاوت آنها وجود دارد.

 

کاشی چینی

کاشی چینی کمی شکننده‌تر است و ممکن است برای برش مناسب نیاز به دست با تجربه یک کاشی‌ساز حرفه‌ای داشته باشد. اره کاشی مرطوب، ابزار توصیه شده برای برش پرسلن است. در حالی که یک اره ارزان قیمت معمولاً با کاشی و سرامیک به خوبی کار می‌کند.

 

کاشی سرامیک

در حالی که کاشی و سرامیک نسبت به کاشی چینی چگالی کمتری دارد و در نتیجه دوام کمتری دارد. اما برای صاحبان خانه‌هایی که خودشان آن را انجام می‌دهند می‌توانند به صورت دستی، با اره کاشی مرطوب یا با برش کاشی ضربه‌گیر، مواد بسیار آسان‌تری را برش دهند.

 

بهترین برای نصب: کاشی و سرامیک

اگرچه تکنیک‌ها بسیار شبیه به هم هستند، کاشی و سرامیک نصب آن کمی آسان‌تر است. زیرا ماده نرم‌تری است که برش آن آسان‌تر است. به طور کلی، صاحبان خانه هایی که کاشی های خود را نصب می کنند، تفاوت کمی بین کاشی های سرامیکی و چینی از نظر سهولت نصب پیدا می کنند.

 

مقایسه هزینه کاشی چینی در مقابل سرامیک

کاشی چینی

ساخت پرسلن نسبت به کاشی و سرامیک گران‌تر است و در نتیجه قیمت‌های خرده‌فروشی بالاتری دارد.

کاشی سرامیک

با وجود همه عوامل دیگر، کاشی و سرامیک ارزان تر از کاشی چینی است. کاشی و سرامیک به طور متوسط ​​حدود 60 تا 70 درصد هزینه کاشی چینی را مصرف می‌کند.

 

بهترین هزینه: کاشی و سرامیک

به عنوان یک دسته کلی، کاشی و سرامیک ارزان تر از اکثر کاشی های چینی است. اما قیمت‌ها به طرز شگفت انگیزی برای هر دو نوع کاشی وجود دارد. توجه داشته باشید که کاشی‌های طراحی شده با بالاترین کیفیت، تقریباً برای سرامیک و چینی هزینه دارند.

 

مقایسه طول عمر کاشی چینی در مقابل سرامیک

کاشی‌های سرامیکی و چینی هر دو مصالح ساختمانی بسیار بادوام هستند. البته به شرطی که به خوبی از آنها مراقبت شود. صاحبان خانه تفاوت قابل توجهی بین چینی و سرامیک از نظر طول عمر پیدا نمی‌کنند.

کاشی چینی

کاشی چینی ماده سخت تری است. آن بهتر از کاشی و سرامیک ساییده می‌شود. اما سختی آن نیز می‌تواند آن را مستعد ترک خوردن در اثر جابجایی سازه در ساختمان کند.

کاشی سرامیک

طبق برخی تخمین‌ها، اگر دوغاب به درستی نگهداری شود و به طور منظم آب بندی شود، کف کاشی و سرامیک می‌تواند از 75 تا 100 سال دوام بیاورد. در حالی که از نظر تئوری نرم‌تر است و به اندازه چینی سائیده نمی‌شود. همچنین به دلیل جابجایی ساختار تا حدودی بهتر از کاشی چینی تمایل به ترک خوردگی دارد.

 

بهترین برای طول عمر: گره خورده

هر دو ماده اگر به درستی نگهداری شوند می‌توانند سطوحی مادام العمر باشند.

 

سخن نهایی

در انتخاب کاشی و سرامیک یا کاشی چینی برنده مشخصی وجود ندارد. هر دو مصالح ساختمانی مشابهی هستند و اکثر فرم ها به همان اندازه به عنوان مواد کفپوش، پوشش دیوار یا سطح میز مناسب هستند.

در حالی که باید مطمئن شوید که کاشی برای استفاده رتبه بندی شده است. کاشی های درجه بندی شده برای کف معمولاً ضخیم تر هستند. محصول مشخص می کند که این یک استفاده مجاز است. انتخاب شما از کاشی سرامیکی یا چینی واقعاً به سبک کاشی خاصی بستگی دارد. از نظر بصری برای شما جذابیت دارد.

گاهی اوقات پرسلن به دلیل دوام و تطبیق پذیری سبک ترجیح داده می‌شود. اما از آنجایی که هر موقعیت و استفاده متفاوت است، چیدن بین کاشی چینی و سرامیک به خود فضا می رسد.

شرکت راشین امیدوار است خواندن مقاله مقایسه کاشی چینی در مقابل کاشی و سرامیک برای شما مفید بوده باشد.

برگرفته از سایت:www.thespruce.com

به این مقاله رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *