در این مقاله مراحل ساخت ساختمان را برای شما توضیح خواهیم داد. امروزه اکثر مردم یا به فکر بازسازی و نوسازی منزل خودشان هستند یا در حال اقدام برای ساخت یک خانه جدید می‌باشند.

اما سوالی که در ذهن اغلب مردم مطرح می‌شود این است که فرایند ساخت خانه چقدر طول می‌کشد و چه مراحلی دارد؟

با سایت راشین در ادامه مطلب همراه باشید تا پاسخ این سوال را خدمتتان عرض کنیم.

ساختن خانه جدیدتان هیجان‌انگیز است. مخصوصا زمانی که بدانید این روند چطور کار می‌کند.

ابتدا مراحل را به صورت تیتروار نوشتیم و در ادامه توضیح کامل هر مرحله را می‌دهیم.

 

مراحل ساخت ساختمان جدید عبارتند از:

1. محل ساخت و ساز را آماده کنید و فونداسیون را بریزید.
2. کادربندی را کامل کنید.
3. لوله کشی را کامل کنید.
4. عایق را نصب کنید.
5. دیوار خشک و وسایل داخلی را کامل کنید، پایان‌های بیرونی را شروع کنید.
6. تزئینات داخلی را به پایان برسانید، راهروهای بیرونی و درایو را نصب کنید.
7. نصب کفپوش‌های سطح سخت، میزها. درجه بندی کامل بیرونی.
8. وسایل حمام را نصب کنید.
9. نصب آینه، درب دوش. کف سازی پایان، محوطه سازی بیرونی.
10. راه رفتن نهایی.
مراحل ساخت ساختمان

چیپ پرشینو، معاون ارشد ساخت و ساز در ادوارد اندروز هومز، می‌گوید که قابل درک است که خریداران از دیدن خانه جدیدشان از ابتدا تا انتها هیجان‌زده هستند.

او می‌گوید: «صاحبان خانه‌های ما از تماشای جمع شدن خانه، از ریختن فونداسیون گرفته تا قاب‌بندی و تماشای شکل‌گیری خانه لذت می‌برند. هنگامی که خانه دارای دیوارهای خشک شد، آنها شروع به تجسم می‌کنند که در آن فضا زندگی می‌کنند و چگونه از آن استفاده می‌نمایند. تصور می‌کنند چه مبلمانی کجا می‌رود و چگونه دوستان و خانواده را در آنجا سرگرم می‌کنند.

پرشینو می‌گوید: «آن‌ها زمان زیادی را صرف طراحی خانه می‌کنند که منحصر به نیازها و سلیقه‌های خانوادشان باشد. بنابراین دیدن همه آن‌ها در کنار هم برای آنها مفید است.

برای کمک به شما برای آماده شدن و درک ساخت و ساز خانه جدید، این مقاله مراحل معمولی را که سازنده شما در طول ساخت یک خانه جدید انجام می‌دهد را تشریح می‌کند و به شما کمک می‌کند تا در جریان آنچه در مراحل کلیدی اتفاق می‌افتد، باشید.

به خاطر داشته باشید که فرآیند ساخت خانه ممکن است از منطقه‌ای به منطقه دیگر و سازنده‌ای به سازنده دیگر متفاوت باشد، به خصوص اگر در حال ساخت یک خانه سفارشی پیچیده هستید. حتماً از سازنده خود در مورد سیاست‌ها و رویه‌های خاص او سؤال کنید.

 

1-محل ساخت و ساز را آماده کنید و فونداسیون را بریزید

 • درخواست و دریافت مجوز در وحله اول مهم است.
 • قالب‌های چوبی برای بنیاد موقت قرار می‌گیرد.
 • پایه‌ها نصب می‌شود.

قبل از اینکه یک سازنده شروع به کار کند، شهرداری باید طرح را تأیید کند و مجوزهای لازم (تغییر خط زمین برای تطبیق با خانه و راهروی شما) تا سیستم‌های سپتیک، ساخت خانه و برق ارائه کند. کار و لوله کشی پس از اخذ مجوز، ساخت و ساز فیزیکی می‌تواند آغاز شود.

اغلب، آماده سازی محل و کار فونداسیون توسط یک خدمه انجام می‌شود. اما ممکن است در مورد یک زمین جنگلی اینطور نباشد.

کارگران با استفاده از یک بیل مکانیکی و یک بولدوزر، محل را از سنگ‌ها، زباله‌ها و درختان خانه و در صورت لزوم، سیستم سپتیک را پاکسازی می‌کنند. خدمه محل را تراز می‌کنند، قالب‌های چوبی را به عنوان الگوی پایه قرار می‌دهند و سوراخ‌ها و ترانشه‌ها را حفر می‌کنند. پایه‌ها (سازه هایی که خانه با زمینی که آن را پشتیبانی می‌کند در ارتباط است) نصب می‌شود. اگر قرار است خانه شما چاه داشته باشد، در این نقطه حفر می‌شود.

اگر خانه دارای زیرزمین کامل باشد، چاله حفر می‌شود. پایه‌ها شکل می‌گیرند و ریخته می‌شوند. دیوارهای فونداسیون تشکیل و ریخته می‌شوند. اگر دال روی درجه باشد، پایه‌ها حفر می‌شوند، شکل می‌گیرند و می‌ریزند. منطقه بین آنها تسطیح و مجهز به لوله‌های برق (مانند لوله کشی فاضلاب و تعقیب و گریز برق) است.  دال ریخته می‌شود.

هنگامی که بتن در سوراخ‌ها ریخته می‌شود، برای عمل آوری نیاز به زمان دارد. در این مدت نباید فعالیتی در محل ساخت انجام شود.

پس از عمل آوری بتن، کارگران یک غشای ضد آب را روی دیوارهای فونداسیون اعمال می‌کنند. زهکشی، فاضلاب و شیرهای آب و هر لوله کشی که نیاز است به دال طبقه اول یا کف زیرزمین برود را نصب می‌کنند. خاک‌ها حفر شده را در سوراخ اطراف دیوار فونداسیون پر می‌کنند.

 

بازرسی شماره 1

هنگامی که فرآیند پخت تمام شد، یک بازرس از کار بازدید می‌کند تا مطمئن شود که اجزای فونداسیون درست نصب شدند. این بازرسی بسته به نوع فونداسیون (دال، فضای خزنده یا زیرزمین) ممکن است تکرار شود. سازنده شما سپس فرم‌ها را حذف می‌کند و شروع به هماهنگی مرحله شماره 2، مرحله کادربندی می‌کند.

مراحل ساخت ساختمان

2-کادربندی را کامل کنید

 • سیستم کف، دیوار و سقف تکمیل می‌شود.
 • غلاف اعمال شده بر روی دیوارهای خارجی، پوشیده شده با پوشش محافظ.

سیستم‌های کف، دیوارها و سیستم‌های سقف تکمیل شده‌اند (که در مجموع به عنوان پوسته یا اسکلت خانه شناخته می‌شود). روکش تخته سه لا یا تخته رشته‌ای جهت‌دار (OSB) روی دیوارها و سقف بیرونی اعمال می‌شود. پنجره‌ها و درهای بیرونی نصب می‌شوند. سپس روکش با یک مانع محافظ که به عنوان پوشش خانه شناخته می شود، پوشانده می‌شود. از نفوذ آب مایع به ساختار جلوگیری می‌کند. در حالی که اجازه می‌دهد بخار آب خارج شود. این امر احتمال کپک و پوسیدگی چوب را کاهش می‌دهد.

 

3-لوله کشی کامل برق به عنوان یکی از مراحل ساخت ساختمان 

موارد زیر نصب می‌شوند:

 • لوله و سیم
 • خطوط و دریچه‌های فاضلاب
 • خطوط تامین آب
 • وان، واحد دوش
 • کانال کشی برای سیستم HVAC
 • لوله های هواکش HVAC

پس از اتمام پوسته، سایدینگ و سقف را می‌توان نصب کرد. همزمان پیمانکاران برق و لوله کشی لوله‌ها و سیم‌ها را از دیوارهای داخلی، سقف و کف شروع می‌کنند. خطوط فاضلاب و دریچه‌ها و همچنین خطوط  آبرسانی برای هر دستگاه نصب شده است. وان حمام و واحدهای دوش/وان یک تکه در این نقطه قرار می‌گیرند.

کانال کشی برای سیستم گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) و احتمالاً کوره نصب شده است.

پس از اتمام سقف، خانه “خشک شده” در نظر گرفته می‌شود. سپس یک برقکار پریزهایی را برای پریزها، چراغ‌ها و کلیدها نصب می‌کند. سیم‌ها را از پانل شکن به هر پریز می‌کشد. سیم کشی تلفن، تلویزیون کابلی و سیستم‌های موسیقی در این کار قرار می‌گیرند.

کانال‌های HVAC و لوله‌کشی در بیشتر اوقات قبل از سیم‌کشی نصب می‌شوند.

 

بازرسی‌های #2، #3، #4

قاب‌های ناهموار، لوله کشی و سیستم‌ الکتریکی و مکانیکی از نظر تطبیق با قانون‌های ساخت ساختمان چک می‌شوند. به احتمال زیاد این سه بازرسی متفاوت خواهد بود. حداقل، بازرسی قاب‌بندی جدا از بازرسی‌های الکتریکی/مکانیکی انجام می‌شود.

در این مرحله، دیوارهای خشک (همچنین به عنوان گچ تخته، تخته دیواری یا تخته گچی نیز شناخته می‌شود) به محل ساختمان تحویل داده می‌شود.

 

4- نصب عایق یکی دیگر از مراحل ساخت ساختمان

انواع رایج عایق در خانه‌های نوساز:

 • فایبرگلاس
 • سلولز
 • پشم معدنی فوم
 • بلوک‌های بتنی
 • عایق بندی قالب های بتنی
 • اسپری فوم
 • پانل‌های عایق سازه‌ای
 • فوم برد یا فوم ریجدار

عایق نقش کلیدی در ایجاد یک آب و هوای راحت‌تر و سازگارتر در داخل خانه دارد. عایق به طور قابل توجهی بهره‌وری انرژی را بهبود می‌دهد.

یکی از مهمترین ویژگی‌های عایق عملکرد حرارتی یا R-value آن است که نشان می‌دهد ماده چقدر در برابر انتقال حرارت مقاومت می‌کند. اکثر خانه‌ها در تمام دیوارهای بیرونی و همچنین اتاق زیر شیروانی و هر طبقه‌ای که بالای زیرزمین‌های ناتمام یا فضاهای خزنده قرار دارند عایق بندی شده‌اند.

رایج‌ترین انواع عایق‌های مورد استفاده در خانه‌های جدید فایبرگلاس، سلولزی و فوم هستند. با توجه به آب و هوای منطقه، مسئول ساخت وساز ممکن است از پشم معدنی استفاده کند. بلوک های بتنی؛ تخته فوم یا فوم سفت و سخت؛ قالب‌های عایق بتن (ICF)؛ فوم پاشیده شده؛ و پانل‌های عایق سازه‌ای (SIP).

عایق پتویی، که به صورت چوبی یا رول عرضه می‌شود، در ساخت و ساز خانه‌های جدید معمول است. یکی دیگر از گزینه‌های عایق، فوم مایع، می‌تواند اسپری، فوم در محل، تزریق یا ریختن شود.

سازندگان اغلب روکش‌هایی مانند کاغذ کرافت یا کاغذ فویل کرافت را به عنوان مانع بخار و/یا مانع هوا وصل می‌کنند.

 

5-دیوار خشک و وسایل داخلی را کامل کنید، پایان‌های بیرونی را شروع کنید

 • دیوار خشک آویزان و چسبانده شده است.
 • بافت سازی به پایان رسید.
 • پوشش اولیه رنگ اعمال می‌شود.
 • نمای بیرونی (آجر، گچبری، سنگ) نصب می‌شود.

یکی دیگر از مراحل ساخت ساختمان این است که دیوار خشک آویزان و چسبانده می‌شود تا درزهای بین تخته‌ها قابل مشاهده نباشد و بافت دیوار خشک (در صورت وجود) تکمیل شده است. پوشش پرایمر رنگ نیز پس از اتمام نوار چسب زده می‌شود. پیمانکاران شروع به نصب روکش های خارجی مانند آجر، گچ، سنگ و سایدینگ می‌کنند.

 

6-تزئینات داخلی را به پایان برسانید، راهروهای بیرونی و درایو را نصب کنید

 • درها، رکاب‌های پنجره، تزئینات تزئینی نصب می‌شوند.
 • کابینت، روشویی، مانتو شومینه‌ای نصب می‌شود.
 • پوشش نهایی رنگ

درهای داخلی، قرنیزها، روکش درها، طاقچه‌های پنجره، قالب‌ها، نرده‌های پله‌ها و سایر تریم‌های تزئینی به همراه کابینت، روشویی و روکش شومینه و اطراف نصب می‌شوند. دیوارها یک لایه رنگ می‌گیرند و در صورت لزوم کاغذدیواری می‌شوند.

مراحل ساخت ساختمان

عموماً راهروهای بیرونی، راهروها و پاسیوها در این مرحله شکل می‌گیرند. بسیاری از سازندگان ترجیح می‌دهند قبل از ریختن مسیر تا پایان پروژه صبر کنند. زیرا تجهیزات سنگین امکان دارد باعث آسیب زدن به بتن شوند. اما برخی از سازندگان به محض اتمام فونداسیون، مسیر ورودی را می‌ریزند تا وقتی صاحبان خانه از محل ساخت و ساز بازدید می‌کنند، کفش‌هایشان گل آلود نشود.

 

7-نصب کفپوش‌های سطح سخت، میزها. درجه‌بندی کامل بیرونی

کاشی و سرامیک، وینیل و کفپوش چوبی و همچنین کانتر نصب می‌شوند. نمای بیرونی ساختمان تکمیل می‌شود و حیاط برای ساخت یک محوطه زیبا آماده می‌شود.

 

8-پایان مکانیکی تریم. وسایل حمام را نصب کنید

لامپ، پریز و کلید نصب و تابلو برق تکمیل می‌شود. نصب تجهیزات HVAC و رجیسترها تکمیل می‌شوند. سینک، توالت و شیر آب در جای خود قرار می‌گیرند.

 

9-نصب آینه، درب دوش. کف سازی پایان، محوطه سازی بیرونی

آینه، درب دوش، نصب موکت و نظافت نهایی انجام می‌شود. درختان، درختچه‌ها و چمن کاشته شده و دیگر محوطه سازی بیرونی تکمیل شده است.

 

بازرسی شماره 5

یک مسئول کد ساختمان بازرسی نهایی را انجام می‌دهد و گواهی سکونت صادر می‌کند. اگر در این بازرسی هر گونه نقصی یافت شود، ممکن است یک بازرسی بعدی برای اطمینان از اصلاح آنها برنامه‌ریزی شود.

 

10-راه رفتن نهایی

اینجاست که شما مواردی را که باید اصلاح یا تنظیم شوند را تشخیص می‌دهید!

سازنده شما را در خانه جدیدتان راهنمایی می‌کند تا شما را با ویژگی‌های آن و عملکرد سیستم‌ها و اجزای مختلف آشنا کند و مسئولیت‌های شما را برای تعمیر و نگهداری و همچنین پوشش گارانتی و رویه‌ها توضیح دهد. این اغلب به عنوان مرحله پیش از تسویه حساب نامیده می‌شود. همچنین فرصتی برای شناسایی مواردی است که نیاز به اصلاح یا تنظیم دارند، بنابراین مراقب باشید.

شرکت راشین امیدوار است خواندن مقاله مراحل ساخت ساختمان برای شما مفید بوده باشد.

برگرفته از سایت:www.newhomesource.com

به این مقاله رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *