ساخت پارکت لمینت

امروز بسیاری از  وسایلی که در خانه ها به کار می روند از جمله کفپوش ها، در کارگاه ها و یا کارخانه ها ساخته و تولید می شوند.تولید پارکت لمینت موضوع بحث این مقاله است.
بسیاری از این کارگاه ها که امروز اقدام به تولید کردند،پیش از ساخت و اراﺋﻪ این محصول به بازارهای جهان، سالها در زمینه ساخت و تولید پارکت های چوبی فعالیت داشتند.
تکنولوژی ساخت و تولید پارکت لمینت در داخل کشور نیز موجود است.پروسه ساخت و روش تولید در کارخانه،مشابه برندهای معروف بوده و از این لحاظ تفاوتی وجود ندارد. تفاوت اصلی در جنس متریال اولیه و به خصوص لایه مرکزی و مغز پارکت لمینت است.
هرچقدر چگالی فیبر به کار رفته بالاتر باشد، دوام و کیفیت پارکت لمینت ها هم بیشتر می شود.
(طرح و رنگ پارکت لمینت تأثیری در طول عمر و ماندگاری تایل ها ندارد)

روش ساخت پارکت لمینت

پارکت لمینت به صورت تایل و در ابعاد متنوع تولید می شود .ساخت تایل های مستطیل شکل،بیش از تایل های چهارگوش مربعی مورد توجه است.
به هنگام نصب، آن ها در هم قفل می شوند و نیازی به استفاده از چسب و میخ و… نیست.
هنگام ساخت پارکت لمینت لایه ها به هم فشرده می شوند و قطعات یا تایل های پارکت لمینت را تشکیل می دهند (لایه ها مجزا نیستند و در موقع نصب مشکل ایجاد نمی کنند)

ساخت پارکت لمینت به روش DPL

این همان روش فشار مستقیم است که در پروسه تولید استفاده میشود. به طور کلی همه لایه ها تحت فرآیند تولید، با فشار و گرمادهی، پرس می شوند. و به صورت یک لایه کامل در می آیند.
در برش عرضی تایل ها می توانید لایه ها را ببینید ولی امکان تفکیک و جداسازی آن ها وجود ندارد.

لایه های دیگر بعد از این مرحله به لایه بیرونی با فشار زیاد می چسبند. مقدار این فشار در استحکام، دوام و ماندگاری محصول نهایی تأثیر مستقیم دارد.

لایه های مختلف پارکت لمینت

لایه اول (بیرونی) پارکت لمینت از جنس ملامین مخصوص به همراه اکسید آلومینیوم است.لایه دوم که بعد از لایه بیرونی اجرا می شود شامل یک سری ترکیبات کاغذی از ملامین است و نسبت به لایه بیرونی، متفاوت است. نوبت سومین لایه خواهد بود که مشهور به لایه مرکزی است و شامل ترکیباتی از جنس فیبر چوب MDF یا HDF است که مهمترین بخش این محصول محسوب می شود. آخرین لایه شامل یک سری ترکیبات از جنس ملامین درجه دو است. همه لایه ها به صورت جداگانه تولید می شوند،سپس به هم متصل نماید و عملیات و پرس می شوند.

تولید پارکت لمینت

مواد تشکیل دهنده

 1. کاغذ تزﺋﻴﻨﻰ

  که شکل و نمای کفپوش را تعیین می کند. و در اشکال و رنگ ها و طرح های مختلف با دامنه وسیعی از طراحی ها از جمله طرح چوب های مختلف،کاشی،سنگ و طرح های گرافیکی و…تولید می شود.

 2. لایه مغزی

  که متشکل از اوراق فشرده چوبی می باشد.تخته های معمول برای استفاده امروزه MDF و HDF می باشند.
  در گذشته از ﻧﺌﻮپان نیز  استفاده زیادی میشد که به صورت تدریجی در حال کم شدن است و هنوز هم به مقدار بسیار محدود، ادامه دارد.
  ﻧﺌﻮپان ها در این کالا باید از کیفیت خاصی برخوردار باشند. و دارای قابلیت ماشین کاری  باشند.در لایه مغزی،  به مقدار بسیار محدودی نیز در مواقعی از موادی مثل pvc استفاده می شود.

  لایه مغزی در واقع استخوان بندی کفپوش را تشکیل می دهد و تأمین کننده مقاومت های مکانیکی کفپوش و حامل لایه تزﺋﻴﻨﻰ آن است.این کاغذ را با چسب ملامین روی مغزی اصلی میچسبانند.

 3. پرس کردن  

  در بعضی از تکنولوژی ها یک لایه فویل اکسید آلومینیوم نیز در هنگام پرس کردن روکش روی تخته،روی روکش تزﺋﻴﻨﻰ می گذارند .که باعث می شود کفپوش،ضدسایش و ضدخش شود.
  در تکنولوژی های مدرن تر  اکسید آلومینیوم را در مخلوط چسب ملامینه مخلوط کرده و کاغذ را در این مخلوط آغشته می کنند. که در نهایت کاغذ تزئینی ملامینه مخصوص کفپوش تولید می شود. که در فرآیند پرس کردن روی تخته اصلی نیازی به فویل اکسید آلومینیوم ندارد.
  غیر از روکش های ملامینه که بیشترین استفاده را در این مورد دارند، هنوز هم در مواردی از HPL به عنوان لایه کاغذ تزﺋﻴﻨﻰ در کفپوش ها استفاده می شود.
  لایه های مختلف دیگری نیز می توان بین تخته اصلی(لایه مغزی) و لایه رویی(کاغذ تزﺋﻴﻨﻰ)گذاشت؛مانند لایه عایق صدای قدم زدن.
  از نظر وزن،  عدد معینی را نمی توان برای لایه مغزی تعیین کرد.اما این عدد نباید از kg/m 3560 کمتر باشد.معمولاً MDF های کفپوش دارای وزن مخصوص بالای kg/m 3700 هستند. البته هرچه دانسیته نهایی پارکت لمینت بالاتر باشد، از مقاومت و از خصوصیات مکانیکی و فیزیکی مناسبتری برخوردار خواهد بود.
  برای تولید این کفپوش ها بیشتر از MDF، با دانسیته بالا و ضدآب و در ضخامت mm6 استفاده می شود.

 4.  لایه تثبیت یا بالانس 

  در زیر تخته اصلی (لایه مغزی) قرار می گیرد. و حالت تثبیت را به کفپوش می دهد و در واقع دو طرف تخته مغزی را بالانس می کند. که تغییر شکل ندهد.
  این لایه متشکل از کاغذ آغشته است که معمولاً کاغذی ارزان قیمت، بدون رنگ یا تک رنگ می باشد.

نحوه تولید

مواد متشکل فوق در یک خط روکش کاری روی هم می چسبند. یعنی لایه های رویی (لایه دکور یا تزﺋﻴﻨﻰ) از بالا و لایه تثبیت  از پایین روی لایه مغزی به عنوان مثال تخته MDF قرار میگیرد. لایه تزﺋﻴﻨﻰ معمولاً صفحه های دارای نقاشی است.
مثلا نقش رگه های چوب برای انواعی که دارای روکش تزﺋﻴﻨﻰ نقش چوب هستند.در اکثر مواقع روکش ملامینه مخصوص کفپوش و در موارد دیگر می تواند HPL  نیز باشد.سپس تخته های روکش دار  به خط و در ابعاد دلخواه و از پیش تعیین ، برش میخورند.
تخته هایی که برش خوردند پس از خروج از خط برش، جمع آوری و به خط ابزار زنی منتقل می شوند.در این خط در واقع لبه های طولی این کفپوش ها به شکل دلخواه ابزار زنی  می شود.
این ابزار زنی و شکل دهی بسته به نوع طراحی کفپوش می تواند متغیر باشد.

تولید پارکت لمینت
ویژگی ها

این نوع کفپوش ها در ابعاد ، انواع و اتصالات مختلف تولید می شوند. و امکان تولید آن ها در رنگ ها و طرح های بسیار متنوع  وجود دارد. در واقع از نظر شکل ظاهری، طرح ، نقش و رنگ هیچ گونه محدودیتی در تولید آن وجود ندارد، که این مزیت بسیار با اهمیت است.
سبک بودن و راحتی حمل این نوع محصولات، همچنین سرعت نصب.  و از همه مهمتر امکان نصب آن بدون نیاز به متخصص و توسط خود مشتری و نیز ارزان بودن آن، امتیازاتی است. که باعث موفقیت هرچه بیشتر این محصول در بازار است.
از دیگر ویژگی های این نوع کفپوش این است، که در هنگام نوسازی کف ساختمان ها احتیاجی به کندن کفپوش قبلی نیست . پس میتوان در هزینه نوسازی صرفه جویی کرد . و حتی کف قبلی را نیز در صورت نیاز حفظ کرد. پارکت لمینت ها قابلیت جمع کردن و  نصب دوباره و تعویض را به سرعت و در حداقل زمان دارند.
انبار داری و نگهداری از این نوع محصولات آسان و کم هزینه است. همچنین حمل و نقل و نصب و سرویس آنها نیز کم هزینه و آسان است.

به این مقاله رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *