انتخاب شیرآلات بهداشتی کار آسان و در عین حال کار سختی است. دلیل سختی آن این است که امروزه اقلام بسیار متنوعی از شیرآلات در بازار وجود دارد. شما در نهایت باید در ابتدا ویژگی و کاربردهای هر کدام از آن‌ها را بدانید و سپس با توجه به نیاز و سلیقه شخصی خودتان خریداری کنید.

شیرآلات فقط تنوع در جنس ندارند بلکه در شکل و ظاهر و نوع کاربردشان نیز بسیار متنوع هستند.

با ما در این مقاله همراه باشید تا به شما توضیحی درمورد انواع شیرالات، کاربرد، ویژگی و نصبشان بدهیم.

 

بررسی انواع شیرآلات

شیرآلات اهرمی

شیرآلات اهرمی در واقع نمونه مدرن و به روز شده همان شیرالات قدیمی و دو دستگیره‌ای هستند. فقط یک دستگیره دارند که همین موضوع باعث شده تا از نظر سطح بهداشت در سطح قابل قبولی قرار بگیرند. همچنین به دلیل استفاده آسان خیلی محبوب و پرفروش شده است. لازم است بدانید که در این نوع از شیرآلات استفاده از آب گرم و سرد و همچنین تنظیم دمای آب تنها با استفاده از همان یک دستگیره صورت می‌گیرد.

شیرآلات بهداشتی

دو دستگیره‌ای

همانطور که مورد بالا ذکر شده شیرآلات دو دستگیره‌ای قدیمی‌ترین نوع شیرآلات هستند. در این نوع، دو دستگیره در اطراف شیر وجود دارد که دستگیره آب گرم و سرد هم جدا می‌باشند. جهت تنظیم دمای آب باید از هر دو دستگیره استفاده کنید. این نوع شیرآلات از نظر بهداشتی مورد قبول نیستند. آن‌ها برای استفاده در مکان‌های عمومی مناسب نیستند. چون باید هر دو دست به دستگیره‌ها زده شوند و آلودگی بیشتر می‌شود.

 

شیرآلات ایستاده (دیواری)

این نوع از شیرآلات از نظر محل قرارگیری متفاوت هستند. یعنی به صورت ایستاده بر روی سینک آشپزخانه، کانتر روشویی، حمام و سرویس بهداشتی قابل استفاده هستند.

شیرآلات بهداشتی

شیرآلات هوشمند

این نوع شیرآلات را حتما در بیشتر مکان‌های عمومی دیده‌اید به نام شیرآلات چشمی معروف هستند.

از دو جهت این نوع شیرآلات خیلی مناسب هستند. اول از نظر صرفه جویی واقعا مناسب‌اند و جلوی هدر رفتن بی‌رویه آب را می‌گیرند. چون هوشمند هستند و چشمی کار می‌کنند و در قطع جریان آب سریع عمل می‌کنند. از طرف دیگر برای مکان‌های عمومی بسیار مناسب‌اند. چون سطح بهداشت بسیار بالایی دارند و استفاده از آنها نیاز به برقراری تماس بین دست و دستگیره شیر نیست.

شیرآلات بهداشتی

شیرآلات دیجیتالی

این نوع از شیرآلات جدیدترین و به روزترین نوع شیرآلات هستند که دارای یک صفحه دیجیتالی هستند. می‌توانید قطع و وصل شدن جریان آب را ببینید و همچنین برای تنظیم دمای آب از آن استفاده کنید.

 

شیرآلات پدالی

این نوع از شیرآلات مشابه همان شیرآلات هوشمند عمل می‌کنند. اما با این تفاوت که برای استفاده از آن‌ها نیاز به برق و باطری ندارید. با پای خود پدال نصب شده زیر روشویی را فشار می‌دهید و استفاده می‌کنید. همچنین برای تنظیم فشار و دمای آب هم از همان پدال استفاده می‌کنید.

این مدل هم مانند مدل هوشمند سطح بهداشت بسیار بالایی دارد و برقراری تماس دست نیاز ندارند. از نظر صرفه‌جویی بسیار خوب هستند. چون سرعت قطع آب در آن‌ها بسیار بالاست.

 

سخن آخر

استفاده از شیرآلات نیز امروزه در بحث دکوراسیون و زیبایی بسیار مورد اهمیت است. به دلیل تنوع بالایی که در طرح دارند خریدار باید طبق سلیقه و مهم‌تر از آن، کاربرد و نیازی که دارد و با توجه به محل استفاده از آن‌ها، اقدام به خرید کند تا بهترین انتخاب را داشته باشد.

راشین در این مقاله به طور خلاصه انواع شیرآلات بهداشتی و کاربردهایشان را معرفی کرد تا بتواند در داشتن انتخابی صحیح و مناسب به شما عزیزان کمک کند.

به این مقاله رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *