یکی از موارد مهمی که هنگام خرید پارکت لمینت باید به آن توجه کرد، مقاومت سایشی آن است. درواقع هنگام تولید پارکت لمینت‌ها یک درجه به آن‌ها تعلق می‌گیرد. این درجه نشان‌دهنده‌ی میزان مقاومت پارکت لمینت در محیط‌های مختلف است. در این مقاله به طور خاص می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که درجه بندی AC یا مقاومت سایشی در پارکت لمینت چیست؟

درجه AC پارکت لمینت چیست؟

ضریب سایشی، مقاومت سایشی، استاندارد سایشی  یا درجه AC پارکت لمینت به میزان مقاومت پارکت لمینت در برابر ضربه، خط‌و‌خش و سایش گفته می‌شود. درجه بندی AC یا Abrasion Class جزء رایج‌ترین معیارهای اندازه‌گیری میزان مقاومت پارکت لمینت است. درواقع پارکت لمینت‌ها هنگام تولید با توجه به درجه بندی AC در چندین دسته قرار می‌گیرند. هنگام تولید این محصول، کدی با حروف انگلیسی AC به همراه یک عدد بین 1 تا 5 روی آن درج می‌شود. این کد نشان‌دهنده‌ی میزان مقاومت و ضریب سایشی محصول است.

درجه AC لمینت‌ها چگونه تعیین می‌شود؟

برای تعیین درجه AC پارکت لمینت، آزمایش تابر بر روی لمینت انجام می‌شود و طبق آن نتیجه و مقاومت سایشی پارکت لمینت تعیین می‌شود. در این آزمایش،‌ لمینت را با توجه به عواملی مانند ضربه، خط‌وخش، رطوبت، حرارت، لکه و خراش مورد بررسی قرار می‌دهند. در نهایت با توجه به میزان مقاومت و رتبه‌ی دریافتی در یکی از کلاس‌های AC1 تا AC5 قرار می‌گیرد.

درجه AC پارکت لمینت

طی این آزمایش و با توجه به رتبه دریافتی مشخص می‌شود که پارکت لمینت برای چه نوع کاربری مناسب است. همچنین چه حجمی از ترافیک را می‌تواند تحمل کند. یکی از معیارهایی که میزان مقاومت لمینت را افزایش می‌دهد ضخامت آن است، هرچه ضخامت بیش‌تر باشد، درجه AC پارکت لمینت نیز بیش‌تر خواهد بود. درواقع با بالا رفتن درجه AC پارکت لمینت، لایه‌های لمینت فشردگی بیش‌تری پیدا می‌کنند. به این شکل که هر درجه، نسبت به درجه‌ی قبلی خود 60 درصد لایه‌ی پوششی‌اش افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه‌ی این فشردگی و افزایش ضخامت، طول عمر پارکت لمینت نیز افزایش پیدا می‌کند.

به طور کلی درجهAC1  تاAC4  به شکل لمینت فشار مستقیم ساخته می‌شوند و دارای ظاهری واقعی‌تر هستند و احساس نرمی به پا منتقل می‌کنند. در حالی که درجه AC5 با لمینت فشار بالا تولید می‌شود و به دلیل فشردگی و ضخامت بالا دارای بافتی خشن است.

انواع درجه Ac پارکت لمینت

درجه AC پارکت لمینت

همان‌طور که پیش‌تر ذکر کردیم پارکت لمینت‌ها با توجه به رتبه‌ای که دریافت می‌کنند در 5 کلاس متفاوت قرار می‌گیرند. این کلاس‌ها از AC1 تا AC5 متغیر است. در ادامه به هر یک از این درجه‌ها می‌پردازیم.

  • درجه سایشی AC1

اولین و کم‌ترین درجه بندی سایشی پارکت لمینت AC1 است که بسیار آسیب‌پذیر است و بهتر است از آن استفاده نشود. در صورت لزوم استفاده از این درجه توصیه می‌شود در مکان‌هایی که تردد کم‌تری دارند مانند اتاق خواب و یا اتاق مهمان مورد استفاده قرار گیرد.

  • درجه سایشی AC2

پارکت لمینت دارای درجه AC2  همانند کلاس AC1 از مقاومت سایشی بسیار کمی برخوردار است و برای مکان‌هایی با تردد بالا به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود. از این درجه سایشی پارکت لمینت بهتر است در بخش‌هایی از خانه مانند اتاق ناهار خوری و یا پذیرایی استفاده شود.

  • درجه سایشی AC3

درجه بندی AC3 بهترین گزینه برای منازل مسکونی و حتی مکان‌های تجاری و اداری کم تردد  به شمار می‌رود. این درجه سایشی رتبه‌ی متوسطی دارد و بیش‌تر در منازل مسکونی کاربرد دارد.

  • درجه سایشی AC4

پارکت لمینت‌هایی که دارای درجه سایشی AC4 هستند از مقاومت بالایی در برابر ضربه و خراش برخوردارند و به این سادگی‌ها آسیب نمی‌بینند. به همین دلیل برای مکان‌های پرتردد گزینه‌ی بسیار مناسبی به شمار می‌روند. اصولا درجه سایشی AC4 برای منازل مسکونی پرتردد، کافه‌ها، فروشگاه‌های تجاری کم تردد و … مناسب است.

  • درجه سایشی AC5

درجه سایشی AC5 بیش‌ترین مقاومت را در برابر ضربه و سایش دارد و از روکش سخت و محکمی برخوردار است. درجه بندی AC5 پارکت لمینت برای مکان‌های پرترافیک و شلوغ مانند فروشگاه‌های تجاری، دفاتر اداری پررفت‌وآمد، سینماها، آمفی‌تئاتر، سالن‌های همایش و … مناسب است. این نوع پارکت لمینت از قیمت بالاتری برخوردار است. به دلیل قیمت بالا و همچنین جنس سفت و سختی که دارد برای منازل مسکونی مناسب نیست. چون هنگام راه رفتن زیر پاهای خود احساس ناخوشایند زمختی و سفتی می‌کنید.

با توجه به آنچه که شرح آن رفت، یکی از معیارهای مهم هنگام خرید پارکت لمینت توجه به مقاومت سایشی آن است. 

به طور کلی  پارکت لمینت با درجه سایشی AC1 و AC2 چندان کیفیت خوبی ندارد و اگر استفاده نشود بهتر است. درجه سایشی AC3 مناسب‌ منازل مسکونی است و درجه سایشی AC4 و AC5 نیز به دلیل دوام بالا در مکان‌های پرتردد نصب می‌شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *