یکی از مسائل جانبی پارکت لمینت، صدای جیرجیری است که به دلایل مختلف رخ می‌دهد. البته که تمامی پارکت لمینت‌ها این‌گونه نیستند و این تولید صدا در برخی لمینت‌ها نیز دلایل خاصی دارد. در این مقاله قصد داریم به این موضوع و دلایل و راه‌حل‌های آن بپردازیم. پس اگر به دنبال یافتن راه‌حلی برای جلوگیری از جیرجیر پارکت لمینت هستید با ما همرا باشید.

برای شما هم پیش آمده که هنگام راه رفتن بر روی پارکت لمینت، صدای جیرجیر عجیب و آزارنده‌ای را بشنوید؟ موافق هستید که این معضل زمانی حادتر می‌شود که خانه در سکوت کاملی به سر می‌برد و تمامی اعضای خانواده در خواب به سر می‌برند. حالا شما برای رفتن به آشپزخانه و خوردن یک لیوان آب و یا رفتن به سرویس بهداشتی با مشکل مواجه می‌شوید. باید انتخاب کنید که غرغر اعضای خانواده را به جان بخرید و یا تا صبح تشنه بمانید؟

حتی گاهی ممکن است که بدون هیچ راه رفتنی نیز لمینت سر و صدا ایجاد کند و شلوغ بازی درآورد و شما فکر کنید که مهمان ناخوانده‌ای دارید. ولی با کمی جستجو و نگرانی متوجه می‌شوید که منشأ صدا از کف اتاق است. شاید برای‌تان سوال پیش بیایید که دلیل جیرجیر پارکت لمینت چیست؟ و چگونه می‌توان از آن جلوگیری کرد؟ این همان سوالی است که در این مقاله به دنبال پاسخی برای آن هستیم.

هنگام بروز صدای جیر جیر از کف لمینت مهم است که قبل از اقدام به تعمیر حتما دلیل آن را بررسی کنید و طبق آن ، تعمیر را شروع کنید.

لازم است پیش از پرداختن به راهکارهای رفع صدای جیرجیر پارکت لمینت دلایل آن را بدانیم و طبق آن دست به اقدام و رفع مشکل بپردازیم. در این میان، عوامل بسیاری منجر به جیرجیر پارکت لمینت می‌شوند. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به کیفیت پایین پارکت لمینت، زیرسازی نامناسب و یا شکستگی و ساییدگی نقاط اتصال آن اشاره کرد. ما در این بخش به طور کامل به این عوامل می‌پردازیم.

 • ناهموار بودن کف

یکی از دلایل اصلی جیرجیر پارکت لمینت ناهموار بودن کف و زیرسازی نامناسب آن است. درواقع زیرسازی نامناسب منجر به جابه‌جایی لمینت‌ها و ساییده شدن آن‌ها و ایجاد صدا می‌شود. درواقع زیرسازی نامناسب می‌تواند بعدها منجر به ایجاد مشکلات زیادی شود که یکی از آن‌ها صدا دادن لمینت است. توجه داشته باشید درصورتی که کفپوش قبلی‌تان نیز صدا می‌داد کف ناهموار است و باید اقدام به هموار کردن آن کنید. 

در غیر این صورن مشکل جیرجیر کردن لمینت به دلیل نصب نادرست آن است. درصورتی که صدای جیرجیر به دلیل زیرسازی نامناسب باشد باید ابتدا تایل‌های لمینت‌ را از هم جدا کنید و هرگونه ناهمواری را تراز کنید. سپس دوباره اقدام به نصب پارکت لمینت خود کنید.

 • نصب نادرست

وقتی لمینت شما به درستی نصب نشده باشد، ممکن است زمانی که روی آن راه می‌روید آن‌طور که باید پایدار نباشد. لمینت یک کف شناور است به این معنی که به کف زیرین با میخ یا چسب صنعتی چسبانده نمی‌شود. بنابراین در نصب آن باید اصول خاصی را رعایت کرد در غیر این صورت صدای جیرجیر خواهد داد.

از جمله اصولی که در نصب پارکت لمینت باید آن‌ها را رعایت کرد شامل موارد زیر است:

 1. رعایت فاصله‌ی 10 میلی‌متری بین تایل‌ها‌ و ایجاد فاصله برای جلوگیری از متورم شدن آن هنگام انبساط و انقباض
 2. قرار دادن تایل‌های پارکت لمینت چند روز قبل از نصب در محیطی که قرار است در آن‌ مکان نصب شوند برای سازگار شدن با دمای محیط
 3. عدم راه رفتن روی تایل‌های لمینت هنگام نصب
 4. عدم قراردادن وسایل سنگین بر روی لمینت بلافاصله بعد از نصب برای جلوگیری از وارد شدن فشار به لمینت و ایجاد تغییر سطح
 • رطوبت

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در جیرجیر پارکت لمینت، رطوبت است. از آن‌جایی که پارکت لمینت از چوب فشرده ساخته می‌شود پس رطوبت و آب دشمن اصلی آن هستند. وجود رطوبت منجر به باد کردن و حجیم شدن آن و ایجاد سر‌ و صدا می‌شود. برای جلوگیری از این امر بهتر است که هنگام نصب، فاصله‌ی10 میلی‌متری بین تایل‌ها را رعایت کنیم.

 در این صورت هنگامی که تایل‌ها در نتیجه‌ی رطوبت حجیم ‌شوند جا برای باز شدن دارند. البته که بهتر است از پارکت لمینت‌‌های با کیفیت موقع نصب استفاده کنیم تا بعدها دچار این مشکل نشویم.

اگر در مناطق شمالی و مرطوب کشور زندگی می‌کنید به این مورد توجه بیش‌تری داشته باشید.

 • تغییرات دمایی

در اثر تغییرات دمایی پارکت لمینت دچار انبساط و انقباض می‌شود و در این حالت تایل‌ها حالت اصلی خود را از دست می‌دهند و کلیک‌ها شل می‌شوند و در نهایت سر و صدا می‌کنند.

 • فوم بی‌کیفیت

کیفیت فومی که زیر لمینت پهن می‌شود نیز از دیگر عوامل مؤثر در سرو صدا کردن پارکت لمینت است. فوم‌ها در دو نوع ساده و فوم سایلنت موجود هستند که کیفیت آ‌ن‌ها نیز متفاوت از هم است و در نتیجه تاثیرشان نیز متفاوت می‌شود. به طور کلی فوم سایلنت کیفیت بالاتری دارد.

 • کیفیت پایین پارکت لمینت

پارکت لمینت از نظر کیفیت در دسته‌های مختلفی  قرار می‌گیرد. گاهی مهم‌ترین دلیل جیرجیر پارکت لمینت به دلیل کیفیت پایین آن است. در واقع هرچه چگالی لمینت کم‌تر باشد صدای بیش‌تری تولید می‌کند. علاوه بر این کیفیت پایین نقاط اتصال یا کلیک لمینت منجر به آسیب وارد شدن به آن  و جیرجیر کردن پارکت لمینت می‌شود. به طور کلی کیفیت پایین پارکت لمینت آسیب‌پذیری  آن را بالا می‌برد و در نتیجه خیلی زود به جیرجیر کردن می‌افتد.

راه‌های رفع جیرجیر پارکت لمینت

راه‌های رفع جیرجیر پارکت لمینت به علل و دلایل آن بستگی دارد. از این‌رو لازم است پیش از هر نوع اقدامی علت را به درستی شناخت و با توجه به آن برای رفع مشکل اقدام کرد. در ادامه به راه‌هایی که برای رفع جیرجیر پارکت لمینت باید انجام داد اشاره می‌کنیم:

 • شناسایی محل جیرجیر پارکت لمینت
 • زیرسازی مناسب
 • کمک گرفتن از یک نصاب حرفه‌ای
 • استفاده از پارکت لمینت و فوم سایلنت با کیفیت
 • کنترل تغییرات دمایی
 • قرار دادن تایل‌های لمینت در محیطی که قرار است آن‌جا نصب شود جهت سازگارشدن با دمای محیط
 • تعویض تایل‌های آسیب‌دیده

با توجه به مواردی که شرح آن‌ها رفت، به دلایل و روش‌های جلوگیری از جیرجیر پارکت لمینت پی بردیم. علاوه‌بر این متوجه شدیم که پیش از نصب پارکت لمینت باید تحقیقات خوبی در رابطه با نوع و کیفیت و برند پارکت لمینت انجام دهیم. همچنین نصب را نیز به دست یک نصاب حرفه‌ای که با مراحل و اصول نصب آشنا است بسپاریم. همان‌طور که می‌دانید پیشگیری بهتر از درمان است و ضمن این‌که گاه هزینه‌های درمان بسیار بیش‌تر از هزینه‌های اولیه می‌شود. پس بهتر است که در ابتدا انتخاب خوبی داشته باشیم تا در نهایت دچار زیان نشویم. برای این منظور شما می‌توانید با کارشناسان ما در ایده‌ آرای راشین به طور رایگان مشورت کنید. از دانش و تخصص آن‌ها برای خرید و نصب مطمئن این کفپوش کمک بگیرید.  در نهایت از همراهی شما عزیزان تا انتهای این مقاله تشکر می‌کنیم.

مطالب مرتبط

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *