در این مقاله در مورد تاریخچه و اصول فنگ شویی توضیح می‌دهیم. فنگ شویی یک هنر باستانی چینی است که ساختمان‌ها، اشیاء و فضا را برای رسیدن به هماهنگی و تعادل در محیط ، به گونه‌ای تنظیم می‌کند که صلح و آرامش را به همراه داشته باشد.

سرفصل مطالب : 

فنگ شویی

فنگ شویی در ابتدا در کشور چین رواج داشته اما امروزه به تدریج در فرهنگ‌های غربی نیز با فراوانی بیشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع یک هنر باستانی چینی است که ساختمان‌ها، اشیاء و فضا را در یک محیط برای رسیدن به هماهنگی و تعادل، چیدمان می‌کند. این واژه به معنای «راه باد و آب» است و ریشه در تائوئیسم اولیه دارد. اما امروزه همچنان محبوب است و در سراسر چین و حتی در فرهنگ‌های غربی نیز گسترش یافته است.

این هنر از اعتقاد تائوئیست به نیروی حیاتی که در همه چیز ساکن است نشات می‌گیرد. نیروهایی که از عناصر یین و یانگ تشکیل می‌شوند. اینها نیروهای متضاد اما مکملی هستند که نمی‌توان آنها را از هم جدا کرد. تائوئیست‌ها معتقد بودند که با متعادل کردن عناصر یین و یانگ، افراد می‌توانند جریان انرژی مثبت را در زندگی خود بهبود بخشند و انرژی منفی را دور نگه دارند. فنگ شویی روشی برای متعادل کردن یین و یانگ و بهبود جریان انرژیست ، با چیدمان مبلمان، دکوراسیون، ساختمان‌ها و حتی کل شهرها به روشی مفید. مردم چین باستان بر این باور بودند که ترتیب دادن چیزهایی برای ایجاد انرژی مثبت، سلامتی خوب، بهبود روابط بین فردی و شانس و کامیابی را تضمین می‌کند.

تاریخچه فنگ شویی

علیرغم اطلاعات خیلی کم از منشاء آن ،شواهدی وجود دارد که نشان میدهد  بیش از چهار هزار سال قبل ، چینی‌ها  خانه‌ها و شهرهای خود را با استفاده از اصول فنگ شویی طراحی کرده‌اند. برخی از نمونه‌های اولیه این فرهنگ را می‌توان در محل قبرهای چینی خلی قدیمی یافت. مناطقی که وجود انرژی مثبت در آنجا بسیار مهم بود. امروزه در دنیای مدرن، مردم در سراسر جهان از قوانین فنگ شویی برای تزئین خانه خود استفاده می‌کنند.

بسیاری از قوانین فنگ شویی در مورد اشیائی هستند که باید نزدیک یا دور از درها و پنجره‌ها قرار گیرند. زیرا انرژی می‌تواند از آن روزنه‌ها وارد و خارج شود. ساده‌ترین راه برای چیدمان با این روش در اتاق، اضافه کردن یا جابجایی یکی از پنج عنصر است که عبارتند از آب، چوب، آتش، خاک و فلز. همه مواد را می‌توان به عنوان یکی از این پنج نوع طبقه‌بندی کرد. به گفته داشمندان ، اختلاط ، ترکیب یا تفریق این موارد می‌تواند سرعت جریان انرژی مثبت را بهبود بخشد.

اصول فنگ شویی

نقطه چی

چی (Qi یا chi) در فلسفه فنگ شویی، یک نوع انرژیست که اگر  مثبت باشد شنگ چی (Sheng chi) یا انرژی حیاتی نامیده می‌شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند و اینکه این انرژی به شکل درستی در خانه جریان داشته باشد بسیار مهم است.

و در صورتیکه چی حرکت آزادانه‌ای نداشته باشد به انرژی مخربی تبدیل می‌شود که به آن شا چی (Sha Chi) یا همان شا میگویند.

بهم ریختگی و بی نظمی ( مثلاً اتاق نامرتب و ریختن لباس روی زمین، یا شلوغی کیف ) باعث می‌شوند انرژی چی نتواند آزادانه جریان داشته باشد و بنابراین تبدیل به شا چی می‌شود.

برای حرکت آزادانه انرژی چی باید از خطوط نوک تیز دوری کرد و اثاثیه‌ای که لبه گرد دارند بهتر از وسایل نوک تیز است. زیرا چی در خطوط منحنی جریان دارد و شاچی در خطوط تیز و شکسته ، پس مهم‌ترین چیزهایی که باید رعایت کرد، پرهیز از بی نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگ‌های مناسب، خطوط منحنی، در نظر گرفتن جهت‌های مناسب است.

 

اصول اساسی فنگ شویی: راهنمای مبتدیان برای نظم باستانی

همانطور که گفتیم فنگ شویی از نیروهای انرژی برای هماهنگ کردن افراد با محیط اطراف خود استفاده می‌کند. در اینجا اصول اولیه آن را بررسی میکنیم.

طبق تعریف، این سنت یک مجموعه از قوانینی است که برای جهت گیری چیدمان و  دکوراسیون همگام با جریان انرژی است. در این سیستم اثرات مطلوب یا نامطلوب چیدمان اشیا را در هنگام طراحی ساختمان‌ها مد نظر قرار میدهند.

واژه‌های چینی “فنگ” و “شوی” به ترتیب به معنای “باد” و “آب” ترجمه می‌شوند. این مفهوم برگرفته از یک شعر باستانی است که در مورد ارتباط و جریان زندگی انسان با محیط اطراف خود صحبت می‌کند.

هدف اصلی علاوه بر ایجاد تعادل در طبیعت با استفاده از چیدمان صحیح عناصر طبیعی ، مهار نیروهای انرژی و به کار انداختن آنها به نفع فرد و محیط او نیز هست.

فلسفه تائو به معنای “راه” نامیده می‌شود. تائوئیسم راه طبیعت است و تمام اصول اساسی این فرهنگ منعکس کننده طبیعت است.

تاریخچه و اصول فنگ شویی

فنگ شویی بر 4 اصل کلیدی استوار است:

  1. 5 عنصر کلیدی
  2. مناطق باگوا
  3. استفاده از رنگ ها
  4. مقر فرماندهی
فنگ شویی

                                       

1-پنج عنصر کلیدی

پنج عنصر فنگ شویی عبارتند از چوب، آتش، خاک، فلز و آب . چیدمان صحیح آنها بسیار حائز اهمیت است زیرا انرژی را جریان داده و ایجاد آرامش می‌کنند. نقشه انرژی فضای ما در فنگ شویی باگوا نامگذاری می‌شود و تعیین می‌کند که روش صحیح قرارگیری این عناصر چگونه است.

2-مناطق باگوا

باگوآ روشی است در فنگ شویی برای رساندن قدرت مثبت شما به سلامتی، روابط صمیمی، مسائل مالی و موارد دیگر. می‌توانید بگویید این نقشه انرژی فنگ شویی است که بر روی پلان خانه شما قرار می‌گیرد. کلمه چینی “Bagua” به معنای “هشت منطقه” ترجمه می‌شود. هر یک از هشت حوزه مربوط به شرایط زندگی متفاوتی است. مانند خانواده، ثروت، یا شغل با اشکال، رنگ‌ها، فصل‌ها، تعداد و عناصر زمینی مربوط به هر یک. شما منطقه نهم را اشغال می‌کنید. زیرا سلامت و تندرستی کلی شما را نشان می‌دهد. کسانی که فنگ شویی را دنبال می‌کنند، بر این باورند که نقشه انرژی هشت وجهی، باگوا یک ابزار باستانی و عمیق با مفاهیم تقریباً نامحدود است. راه‌های خاصی برای افزایش انرژی در زندگی در اختیار شما قرار دارند که باید آنهارا در نظر داشته باشید.

تاریخچه و اصول فنگ شویی

3-استفاده از رنگ

جهت  و شکل خانه به تعیین رنگ‌های فنگ شویی کمک می‌کند. استفاده از رنگ ، مکمل طراحی دکوراسیون است و زیبایی اتاق را بهبود می‌بخشد یا آن را کاملاً از بین می‌برد. در فنگ شویی باید از رنگ‌های مرتبط با نوع اتاق استفاده کرد.

4-مقر فرماندهی

مقر فرماندهی جایی است که می خواهید بیشتر وقت خود را زمانیکه خانه هستید ، در آن اتاق بگذرانید. دستورالعمل‌های فنگ شویی نشان می‌دهد که مقر فرماندهی نقطه‌ای در اتاقی است که از در دورتر است و در خط مستقیم با آن نیست. باید اطمینان حاصل کنید که می‌توانید در را از جایی که قرار گرفته‌اید ببینید تا بتوانید کاملاً استراحت کنید.

مشاوره تخصصی رایگان 

09125948981 – 09195000285

بکارگیری فنگ شویی در دکوراسیون 

برای استفاده ازاین روش در دکوراسیون بهتر است به چند چیز توجه داشته باشیم

رنگ‌ها اثر قوی و قابل توجهی روی افراد و عملکرد مغزی آن‌ها می‌گذارند.

  • از رنگ قرمز برای خوش شانسی استفاده می‌شود که بهترین گزینه برای ورودی منزل است.
  • زرد و بنفش رنگ‌های خوش یمن و مفیدی برای روحیه انسان تلقی می‌شوند.
  • همچنین از رنگ سبز برای تازگی و رشد استفاده می‌شود.
  • رنگهای  نارنجی و قهوه‌ای سمبلی از سلامتی و دانش هستند.

 

رنگ‌های تیره باعث احساس آرامش و نیز ممکن است باعث پایین آوردن خلق شوند در حالی که رنگ‌های روشن باعث افزایش انرژی شده و برای شروع انجام کار مفید هستند. 

همانطور که میدانید آینه‌ها در دکوراسیون کاربرد زیادی دارند و در فنگ‌شویی به عنوان وسیله‌ای برای جذب انرژی ، حرکت یا تغییر جهت آن بکار برده می‌شوند. آینه‌ها نقش اساسی در بزرگتر دیده شدن  فضا، صاف کردن دیوار، یا پنهان کردن بخشی از فضا دارند. در فنگ‌شویی اغلب آینه‌ها به شکل دایره یا هشت ضلعی هستند.

 

توجه کنید :

مهمترین نکته در مورد آینه‌ها  این است که آنها باید حتما کامل بوده و به شکلی نباشند که اشیا را تکه‌تکه تقسیم کنند.

گروه راشین امیدوار است خواندن مقاله تاریخچه و اصول فنگ شویی برای شما مفید واقع شده باشد.

برگرفته از سایت: timesnownews.com

education.nationalgeographic.org

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *