در مقایسه با انواع دیگر کفپوش ها، از بین بردن لکه از روی کاشی نسبتاً آسان تر است، حتی اگر لکه های دوغابی برای مقابله با آن داشته باشید. البته این بستگی به نوع کاشی های کف شما نیز دارد، زیرا از بین بردن لکه ها از برخی از انواع دیگر آسان تر از سایرین است. در حالی که برخی از انواع کاشی‌ها مانند سرامیک و چینی را می‌توان با پاک‌کننده‌های روزمره و همه منظوره تمیز کرد. کاشی‌های سنگی متخلخل به روش تمیز کردن متفاوتی برای هر نوع لکه نیاز دارند.

انواع کف کاشی و رنگ آمیزی

برخی از انواع کاشی ها اغلب به طور طبیعی لکه ها را دفع می کنند، مانند کاشی و سرامیک و کاشی چینی. این کاشی‌ها را معمولاً می‌توان پاک کرد یا با یک پاک‌کننده همه منظوره اسپری کرد. تا نشت‌ها از بین برود و از ایجاد لکه جلوگیری شود. 

انواع دیگر کاشی ها مانند سنگ مرمر، سنگ آهک و گرانیت متخلخل تر هستند و راحت تر لکه می شوند. در کاشی‌های کف، لکه ها زمانی ایجاد می‌شوند که مواد به سطح کاشی سنگی جذب شوند.  چه لکه های مایعاتی مانند قهوه یا روغن باشند یا از موادی مانند جوهر، کثیفی یا کپک .

البته درزهای دوغاب بین کاشی ها مستعد لکه شدن هستند. و زمانی که سعی می کنید کف کاشی شما تمیز و درخشان به نظر برسد می تواند نتیجه معکوس بدهد. بیشتر انواع دوغاب ها به راحتی لکه می شوند زیرا این ماده بسیار متخلخل است و لکه ها را به راحتی جذب می کند. بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد لکه روی دوغاب، تمیز کردن مرتب آن با استفاده از یک پاک کننده قلیایی مانند مستر کلین است.

سیلر چیست؟

برای جلوگیری از لکه شدن درزهای دوغاب در وهله اول میتوانید از سیلر را استفاده کنید . نوع دوغاب باید بر پایه سیمانی باشد نه اپوکسی (که نیازی به درزگیر ندارد). 

اگر کاشی از سرامیک یا کاشی چینی لعابدار است، میتوانید فقط درزهای دوغاب را آب بندی کنید. بهتر است کاشی را آب بندی نکنید. در مقابل، با کاشی‌های بدون لعاب و بسیاری از انواع کاشی‌های سنگ طبیعی یا سفالی، معمولاً توصیه می‌شود کاشی و دوغاب را به صورت یکسان ، آب بندی کنید.

دو نوع اصلی سیلر وجود دارد: موضعی و نافذ.

سیلر موضعی ارزان‌تر و بسیار مؤثر است، اما ظاهری با پوشش پلاستیکی به دوغاب شما می‌بخشد. سیلر نفوذی گران‌تر اما بسیار بادوام است و ظاهر دوغاب را تغییر نمی‌دهد.

کاشی

انتخاب کف شوی مناسب

از آنجایی که همه کاشی ها به یک اندازه ساخته نمی شوند. پاک کننده های کفی که برای از بین بردن لکه ها از آنها استفاده می کنید به نوع کاشی بستگی دارد. کف کاشی و سرامیک و کاشی چینی را معمولاً می‌توان پاک کرد یا با یک پاک‌کننده همه منظوره اسپری کرد تا نشت‌ها و لکه‌ها از بین برود. یا می‌توانید با استفاده از سرکه سفید و آب یک پاک‌کننده طبیعی برای تمیز کردن استفاده کنید.

کاشی های سنگی معمولاً با ایجاد یک ضماد ترکیبی از یک ماده پاک کننده شیمیایی و یک پودر جاذب که لکه را از سنگ جذب می کند تمیز می شود. با این حال، انواع مختلف لکه ها بهتر است با عوامل شیمیایی مختلف درمان شوند. اگرچه ممکن است دستمال کاغذی سفید نیز در برخی موارد موثر باشد.

به طور کلی، لکه های ناشی از غذا، جوهر یا کثیفی باید با پراکسید هیدروژن درمان شود، اگرچه الکل دناتوره ممکن است روی جوهر بهتر عمل کند. لکه های روغنی مانند روغن پخت و پز، کره یا حتی روغن موتور بهتر است با استون پاک شوند. در حالی که کپک به طور موثر با سفید کننده یا محصولات ضد لک درمان می شوند.

بسیاری از انواع سنگ های طبیعی می توانند توسط پاک کننده های اسیدی آسیب ببینند، از جمله اسیدهای ملایم مانند سرکه سفید. همیشه برچسب های محصول را بررسی کنید. تا مطمئن شوید که پاک کننده برای استفاده روی سنگ یا سایر مواد کاشی طبیعی یا متخلخل بی خطر است.

نحوه تمیز کردن کف کاشی های سنگی

لکه را با دستمال کاغذی پاک کنید. محل را با آب بشویید، چند بار تکرار کنید و ناحیه را با یک پارچه تمیز خشک کنید.

ماده پاک کننده را با پودر جاذب مخلوط کنید تا به حالت خمیر غلیظی درآید.

با دقت یک لایه نازک و یکنواخت از خمیر را به ضخامت حدود 1/2 سانت روی لکه بمالید.

روی ضماد را با پلاستیک بپوشانید و اجازه دهید 24 تا 48 ساعت بماند و سپس پلاستیک را جدا کنید و ضماد را با آب تمیز بشویید سپس محل را خشک کنید.

درمان را در صورت نیاز تکرار کنید تا لکه از بین برود.

برگرفته شده از سایت :

www.hunker.com

به این مقاله رای دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *